Действащият президент на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев печели изборите за държавен глава с над 81 процента от гласовете, сочат предварителните данни от вота, съобщени от Централната избирателна комисия.
Според данните на Централната избирателна комисия за Касъм Жомарт-Токаев са гласували над 6 милиона 456 хиляди души, като активността е била близо 70 на сто. Победителят получи поздравления от някои от останалите петима кандидати, както и от бившия държавен глава Нурсултан Назарбаев.
Казахстан се готви за предсрочни президентски избори в неделя
Токаев определи завършилата кампания като историческа и заяви, че вотът слага началото на нова политическа епоха. По думите му в бъдеще всички основни институции в страната ще бъдат реформирани:
"Ние ясно и последователно ще осъществяваме конституционна реформа. Преминаваме и към нова форма на политическо устройство на страната. В икономиката ще има кардинални изменения, ще повишаваме благосъстоянието на гражданите".
За постигането на тези цели ни е нужно единство, призовавам ви към това, добави Токаев.
Още след протестите срещу поскъпването на живота през януари, президентът обеща да намали неравенството в доходите чрез изкореняване на корупцията и по-справедливо разпределение на националното богатство.
Изборите бяха предизвикани от 69-годишния Токаев, който според анализатори иска да легитимира и консолидира властта си, след като преди около година отстрани от предшественика си, дългогодишния лидер на страната Нурсултан Назарбаев.
Още от Свят
Експлозии прозвучаха край хотела на Макрон в Сирия
Посещението на френския президент е знак за променящата се геополитическа ситуация в Сирия под ръководството на бившия командир на свързана с „Ал Кайда“ групировка Ахмед ал Шараа след падането на Башар Асад
Reuters: САЩ пренасят част от производството си на ракети в Европа
Същевременно Raytheon и Lockheed Martin ще получат допълнителен производствен капацитет
Най-висока степен на тревога в Испания: В плен на жеги и пожари
Близо 33 000 души в района на Карме, северозападно от Барселона, са получили предупреждение да не напускат домовете си заради опасно задимяване