22 Април, 2026

Без изненади: Кремъл отхвърли "плана за победа" на Зеленски

Без изненади: Кремъл отхвърли "плана за победа" на Зеленски

Мария Захарова

Русия отхвърли "плана за победа" на украинския президент Володимир Зеленски като опит да задържи Запада на негова страна и заяви, че това няма нищо общо с търсенето на начини за дипломатическо или политическо разрешаване на конфликта, предаде Ройтерс, съобщи БТА.

Зеленски съобщи в сряда, че след редица консултации е разработил план, но че по-нататък ще оповести подробности. Очаква се във вторник украинският президент и американският му колега Джо Байдън да направят изказвания пред Съвета за сигурност на ООН.

Зеленски обясни, че инициативата му има за цел да създаде приемливи за Украйна условия. Говорителката на руското Външно министерство Мария Захарова заяви пред репортери, че планът изглежда като користен ход на украинския лидер, когото Москва обвинява, че се опитва да въвлече Запада в пълномащабна война срещу Русия.

"Единствената цел е да не се допусне разпадането на антируската коалиция и това разбира се няма нищо общо със задачата за намиране на политическо и дипломатическо решение на ситуацията около Украйна", каза Захарова. Тя повтори позицията на Москва, че Западът трябва да престане да предоставя на Киев финансова и военна помощ и подчерта, че всяка инициатива, за която се твърди, че е насочена към мирно решение е безсмислена без участието на Русия.
Сподели:

Коментари (0)

Newsweek: Русия изчерпва картите в световната политика и е вече второстепенна сила

Newsweek: Русия изчерпва картите в световната политика и е вече второстепенна сила

Въпреки високопарната реторика на Кремъл, сега той е отслабена сила, която събитията формират много повече, отколкото той тях

Русия удари влак в Запорожка област, убит е човек

Русия удари влак в Запорожка област, убит е човек

Удари с дронове причиниха пожари в Одеса. Повредени бяха кейове, складове, железопътна инфраструктура и съоръжения на пристанищния оператор.

Politico: Петер Мадяр мечтае да възроди Австро-Унгарската империя

Politico: Петер Мадяр мечтае да възроди Австро-Унгарската империя

Новият унгарски президент лансира идеята за обединение на Вешеградската четворка със Славковския формат, който засяга и Австрия