Лидерите на Украйна, Русия, Германия и Франция се събраха за пръв път от 3 години в опит да дадат тласък на мирния процес в Донбас.
Срещата в Елисейския дворец е изпитание за авторитета на домакина - френския президент Еманюел Макрон, който пледира за преосмисляне на приоритетите на Европа в сферата на сигурността и стратегически диалог с Москва, отбелязва агенция "Франс прес".
Голям е залогът и за украинския лидер Володимир Зеленски, който спечели изборите през април с две ключови обещания - изкореняване на корупцията и постигане на траен мир в отцепилите се преди 5 години Донецк и Луганск. Вчера около 5 хиляди души демонстрираха в Киев с лозунги срещу "капитулация" пред Владимир Путин, обвиняван, че стои зад проруските сепаратисти в двете самопровъзгласили се републики. Начело на демонстрантите бе победеният от Зеленски доскорошен президент Петро Порошенко.
Най-голям е залогът за украинците, които - в резултат на конфликта - дадоха 13 хиляди убити, а повече от милион бяха прокудени от домовете си от 2014 година досега.
До днешната среща на Нормандската четворка се стигна, след като през септември Киев и Москва освободиха десетки пленници, а преди месец демилитаризираха три от "горещите" точки по линията на съприкосновение.
Следващата стъпка според Путин трябва да бъде гарантиране на "специален статут" на Луганската и Донецката област. Засега обаче няма изгледи да бъдат изпълнени украинските условия: разоръжаване или извеждане на незаконните военни формации и възстановяване на контрола на Киев върху границата с Русия.
Наблюдателите, цитирани от "Франс прес", не очакват съществен пробив на днешните преговори. Надеждата е, че президентите Зеленски и Путин поне ще започнат да градят доверие помежду си.
Вчера лидерите на три украински опозиционни партии – „Европейска солидарност“ на бившия президент Петро Порошенко, „Глас“ на Вячеслав Вакарчук и „Отечество“ на Юлия Тимошенко, се подписаха под обръщение към нацията. В документа те предупреждават за опасността Зеленски да капитулира пред Путин.
От Кремъл категорично дадоха да се разбере, че ще се придържат стриктно към Минските споразумения и ще настояват за безусловното им изпълнение.
Не е изключена Путин и Зеленски да засегнат и проблема с транзита на руски газ през Украйна. Продължаващите преговори между „Газпром“ и „Нафтогаз Украйна“ засега не дават резултат, а настоящият транзитен договор изтича на 31 декември тази година.
Програмата на Путин предвижда още двустранни срещи с Ангела Меркел и Еманюел Макрон.
Еманюел Макрон, Владимир Путин, Владимир Зеленски и Ангела Меркел
Още от Свят
The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна
Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай
Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"
"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“
Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части
Кремъл вероятно ще се опита да предаде намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта