5 Декември, 2025

Bild: Путин изпраща руски наемници в Либия

Bild: Путин изпраща руски наемници в Либия

Владимир Скопинов

"Резултатите от конференцията за Либия в Берлин все повече се превръщат във фарс: никой от подписалите се под заключителния документ не го спазва.

Руският президент Владимир Путин също се подписа под задължението да не се намесва в бушуващата гражданска война. Но вече има доказателства, че той се намесва, пише днес германският Bild.

Изданието пише, че на страницата "Мемориал на героите на ДНР/ЛНР" в руската социална мрежа "ВКонтакте" е публикувана снимката на убит боец с надпис: "Воювал в Донбас, загинал в Либия през януари 2020 година".

По късно на страницата се появява допълнителна информация.

"Владимир Скопинов, позивна "Морпех", участвал в боевете за украинския град Дебалцево през февруари 2015 година. След войната работи като полицей, за да защитава Донбас от укрофашистите. Връща се в Петербург, работи като охранител, впоследствие доброволно заминава за Либия, където загива".

"Анализаторите са убедени, че той е станал наемник в частната армия на Путин "ЧВК Вагнер" и е бил изпратен да воюва на страната на либийския военачалник Халифа Хафтар, подкрепян от Русия, която му доставя оръжия и добре обучени бойци" пише изданието.

Това е вторият потвърден случай на убит руски наемник в последния месец.

"Смъртта на Владимир Скопинов има и политическо измерение. На конференцията в Берлин президентът Путин се задължи да прекрати финансирането на военния потенциал или вербовката на наемници и да се въздържа от действия задълбочаващи конфликта.

"За това, че се случва обратното говори не само смъртта на поредния наемник, а и това, че в четвъртък войсковите части на Хафтар изстреляха руски безпилотник тип "Орлан-10".

"Или Русия го е доставила на Хафтар, за да извършва разузнаване на позициите на врага или, което е по вероятно, той се използва от руски наемници и/или руски войници за планирането на ново настъпление срещу столицата Триполи".

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Правителството на Мелони се разцепи заради Украйна

Разногласия възникват на фона на трудности в Европейския съюз относно това дали да се използват замразените руски активи за помощ на Украйна и в каква форма.

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Сръбската прокуратура разследва министъра на културата по случая „Генерален щаб“, в който е замесен затят на Тръмп

Селакович е заподозрян в две престъпления – злоупотреба със служебно положение и подправяне на служебен документ.

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Евростат: България - пета в ЕС по годишен растеж на икономиката и нарастване на заетостта

Икономиката на Европейския съюз и еврозоната е ускорила темпа си на растеж през третото тримесечие на 2025 г.