27 Февруари, 2026

Бивш шеф на щаба на Алексей Навални беше осъден на 9 г. затвор

Бивш шеф на щаба на Алексей Навални беше осъден на 9 г. затвор

Вадим Останин, снимка: Twitter


Бившият ръководител на щаба на Алексей Навални в сибирския град Барнаул беше осъден на девет години в руски затвор за участие в "екстремистка общност", съобщи екипът на Навални, предаде Ройтерс. Вадим Останин е извършвал само "легална политическа работа", пише екипът на Навални в приложението Телеграм, цитирано от БНР.

Той беше признат за виновен и за участие в група с нестопанска цел, "чиято дейност включва насилие срещу граждани".

Останин беше арестуван през декември 2021 г. и държан в Москва, преди да бъде прехвърлен в Барнаул, където беше изправен пред съда.

"При пристигането ми в Барнаул от Москва, без обяснение, бях поставен в единична килия, около шест квадратни метра, в мазе с прозорец, покрит с отломки“, пише Останин в писмо, публикувано от екипа на Навални. "Около седмица по-късно килията беше наводнена с вода до глезените...В тези килии имаше плъхове, мравки, паяци“, пише още той.

Екипът на Навални отбелязва, че следователите са притискали Останин да признае вината си, но той е отказал.

Навални - най-известният критик на Путин - излежава присъди от общо 11 и половина години в наказателна колония за измама и други обвинения, които според него са измислени, за да го накарат да млъкне. Миналата седмица руските държавни прокурори поискаха от съда да го затвори за още 20 години в нов наказателен процес по обвинения, включващи екстремизъм.
Сподели:

Коментари (0)

Reuters: План за възстановяване на Украйна за 800 млрд. долара: в Женева очертаха път към финала на войната

Reuters: План за възстановяване на Украйна за 800 млрд. долара: в Женева очертаха път към финала на войната

В преговорите в Женева участваха специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на Тръмп Джаред Къшнър

Мицкоски: Ние сме жертва! Политическо мекотело е довело слона в стаята

Мицкоски: Ние сме жертва! Политическо мекотело е довело слона в стаята

"Ако за нас важи принципът Pacta sunt servanda, той трябва да важи за всички“, подчерта той

Пакистан обяви "открита война" като удари столицата на Афганистан

Пакистан обяви "открита война" като удари столицата на Афганистан

Освен в столицата Кабул, се съобщава за мощни експлозии в Кандахар и в други големи афганистански градове