18 Юни, 2026

Бивш US полковник издавал военни тайни на "жена" в сайт за запознанства

Бивш US полковник издавал военни тайни на "жена" в сайт за запознанства


Пенсиониран полковник от американската армия в Небраска е обвинен в предаване на класифицирана информация на друг човек посредством чуждестранен сайт за запознанства, предаде ВВС.

Дейвид Франклин Слейтър (63 г.) е работил до 2022 г. в американското Стратегическо командване, което отговаря за ядрения арсенал на САЩ.

Той е задържан в събота и ще се яви пред съда днес.

По официална информация бившият полковник е предал незаконно документи, които "е можело да бъдат използвани срещу САЩ".

Слейтър е предавал информация, която научавал от класифицирани брифинги на Стратком, свързани с руската инвазия в Украйна, на човек, когото смятал за жена в Украйна.

Той често бил питан в чата за държавни американски тайни.

"Ти си моят таен агент. Обичам те", пише контактът на 23 март, след като поискал информация за определена държава. Разследващите не разкриват коя е тази страна, нито с кого е разговарял Слейтър или името на сайта за запознанства.

Случаят се разследва от ФБР и от Офиса за специални разследвания на военновъздушните сили, съобщава БНР.
Сподели:
Писториус: Путин е в задънена улица, подкрепата за Украйна дава резултати

Писториус: Путин е в задънена улица, подкрепата за Украйна дава резултати

„Това е единственият начин Украйна да запази и допълнително да засили своя импулс на бойното поле. И трябва да координираме нашата подкрепа, за да привлечем необходимите ресурси“, добави германският министър.

Радев за санкциите срещу Русия: Да, ще наложа вето - интересува ме цялото руско общество

Радев за санкциите срещу Русия: Да, ще наложа вето - интересува ме цялото руско общество

"Днес в София казах, че времето на кръстоносните походи отмина"

"България ще продължи да изпълнява ангажиментите си към НАТО", твърди министър Стоянов

"България ще продължи да изпълнява ангажиментите си към НАТО", твърди министър Стоянов

Днес министрите на отбраната от пакта разгледаха и поемането на по-голяма роля от страна на Европа за собствената ѝ сигурност в рамките на НАТО, както и реализирането на проактивен подход на Алианса към възпирането и отбраната

Коментари (0)