4 Юли, 2026

Бившият премиер на РСМ получи втора присъда

Бившият премиер на РСМ получи втора присъда
Никола Груевски

Съдия Илия Трпко съобщи, че Груевски е присвоил партийни дарения, които е трябвало да служат за целите на партията


Бившият македонски премиер Никола Груевски е осъден на 7 години затвор и глоба от 3500 евро по делото "Парцели на Водно". Неговият братовчед и бивш шеф на УБК Сашо Миалков получи година и три месеца затвор. Бизнесменът Орце Камчев е осъден на една година затвор, а кръстникът на Груевски - Ристо Новачевски, е осъден на две години условно, съобщава МКД.

Съдия Илия Трпко съобщи, че Груевски е присвоил партийни дарения, които е трябвало да служат за целите на партията.

Присъдата не е окончателна и се допуска обжалване в 15-дневен срок пред Апелативен съд Скопие.

Според обвинението подсъдимият Никола Груевски в периода от 2006 до 2012 г. е присвоил 1,3 млн. евро, като част от парите, които са били дадени като дарения за финансиране на партията и не ги е декларирал като такива. В обвинението срещу Груевски се посочва, че в средата на 2012 г. той е ангажирал Миалков да му помогне да купи земя от около 11 000 кв. м във Водно, но като прикрие източника на парите. През 2015 г. тези парцели са превърнати в място за строителство.

Освен това Груевски е предоставил непълни данни за притежавани от него недвижими имоти. Така той не е отчел два апартамента в Скопие с площ от 38 и 57 кв.м, строителна земя в центъра в Скопие с площ от 2729 кв.м и два строителни парцела в Крушево, припомня БГНЕС
Сподели:
Във Великобритания откриха изгубен екземпляр на Декларацията за независимост на САЩ след близо 250 години

Във Великобритания откриха изгубен екземпляр на Декларацията за независимост на САЩ след близо 250 години

Архивистите са открили и заповедта, разрешаваща бойните операции на кораба Dalton. Документът е подписан от тогавашния председател на Континенталния конгрес Джон Хенкок

Един от най-големите руски нефтопреработвателни заводи спря работа след украинска атака

Един от най-големите руски нефтопреработвателни заводи спря работа след украинска атака

Отбелязва се, че НОРСИ е четвъртият по мощност нефтопреработвателен завод в Русия и вторият по производство на бензин

The Telegraph: Путин може да предприеме рискован ход срещу НАТО, ако изпадне в безизходица

The Telegraph: Путин може да предприеме рискован ход срещу НАТО, ако изпадне в безизходица

Експертите определят подобен сценарий като „хоризонтална ескалация“ – съзнателен опит агресорът да въвлече в конфликта още една държава.

Коментари (0)