Конфликтът между Израел и ливанската Хизбула заплашва да потопи Близкия изток в пълномащабна война, предупреди ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел.
„Мога да кажа, че сме почти на ръба на пълномащабна война“, заяви дипломатът, който взе участие в срещата на страните от Г7 в навечерието на началото на „седмицата на високо равнище“ на Общото събрание на ООН в Ню Йорк.
Според ливанските власти интензивните израелски удари са довели до смъртта на най-малко 500 души в Ливан, включително 35 деца.
Ливан преживя най-смъртоносния си ден от почти година на престрелки между двете страни в периферията на войната в Газа.
Върховният представител на ЕС също така призова за прекратяване на огъня по Синята линия между Северен Израел и Южен Ливан, където е базирана Хизбула, предаде АФП.
Борел осъди факта, че цивилните граждани „плащат непоносима, неприемлива цена“, както се случва и в Ивицата Газа, опустошена от почти едногодишната война.
От 2000 г. насам „синята линия“ на ООН разделя ливанските въоръжени сили от тези на Израел.
„Сега е моментът да се направи нещо. Всеки трябва да направи всичко по силите си, за да спре това“, каза той, признавайки неуспеха на досегашните дипломатически усилия за спиране на войната в Газа. | БГНЕС
Още от Свят
Представители на "Хизбула" и "Хамас" се срещнаха в Техеран с иранския външен министър
"Хизбула" бе представена от висши членове, сред които бившия министър Мохамед Фнейш и депутати, съобщи свързаната с ливанското движение телевизия "Ал Манар".
Майкъл Наки: Юни се превърна в рекордно неуспешен месец за армията на Путин
И двете страни, с редки изключения, настъпват чрез проникване между вражеските позиции, защото непрекъсната фронтова линия отдавна не съществува
Отмениха парада в САЩ за 4 юли поради екстремни горещини във Вашингтон
Прогнозите са, че температурите в окръг Колумбия ще се повишат до 45 градуса по Целзий през деня