18 Юли, 2026

Борел: Натискът срещу Беларус трябва да продължи

Борел: Натискът срещу Беларус трябва да продължи
Жозеп Борел


Европейският съюз трябва да продължи да оказва натиск върху властите в Беларус и да подкрепя гражданското общество, заяви в Европарламента върховният комисар на ЕС по външна политика Жозеп Борел.

„Ние трябва да продължим натиска и да използваме всички методи за подкрепа на гражданското общество в Беларус. Трябва да продължим да предлагаме финансова поддръжка на демократичната част от обществото, трябва да фокусираме санкциите си срещу Лукашенко и неговото обкръжение, като в същото време се стараем да избегнем те да се отразят върху обикновените граждани”, каза Борел.

Той призна, че каквито и мерки да бъдат предприети от страна на ЕС, те несъмнено ще засегнат беларуската икономика, но в същото време е необходимо да се подкрепя гражданското общество, независимите медии и върховенството на закона и да се даде тласък към свободни и справедливи избори.

В края на май ЕК представи план за икономическа подкрепа на „демократичен Беларус” в размер от 3 млрд. евро. Този план, според Брюксел, ще помогне за стабилизирането на икономиката, реформирането на институциите и ще ги направи по-демократични. Условието за активирането на този план е страната да премине към „демократична трансформация”.

Европейският съюз ще вземе предвид оказваната подкрепа на Беларус от страна на Русия при обсъждането на санкциите срещу властите в Минск.

Москва предостави наскоро нов грант в размер на 500 млн. долара във вид на втори транш от държавния кредит от Русия на обща стойност 1 млрд. долара. Този факт ще бъде отчетен, когато ЕС обсъди отново въпроса за санкциите.

Борел подчерта, че властите в ЕС „ще направят всичко възможно да се борят с диктатурата и в същото време да покажат солидарност с гражданското общество”.

Очаква се за целта да бъде проведена международна конференция по Беларус и да продължи обсъждането на перспективите за икономическа помощ, подчерта Жозеп Борел, цитиран от БГНЕС.
Сподели:
Русия удари увеселителен парк в Одеска област: Има загинали, издирват под развалините

Русия удари увеселителен парк в Одеска област: Има загинали, издирват под развалините

Ракетите разрушиха къщи на рибари и повредиха шест леки автомобила

Кметът на Ню Йорк иска арест за Нетаняху при посещението му в САЩ

Кметът на Ню Йорк иска арест за Нетаняху при посещението му в САЩ

Мамдани изрази категоричната си позиция, като определи израелския премиер за „военен престъпник“

Анкара арестува 119 души за връзки с „Ислямска държава“

Анкара арестува 119 души за връзки с „Ислямска държава“

Обвиненията срещу задържаните включват членство в терористичната организация, публикуване на пропаганда в социалните медии и финансиране на групировката

Коментари (0)