18 Януари, 2026

Борел: Руските санкции срещу европейски чиновници са безпочвени и неприемливи

Борел: Руските санкции срещу европейски чиновници са безпочвени и неприемливи

Жозеп Борел


Жозеп Борел нарече руските санкции срещу осем граждани на ЕС, "неприемливи и лишени от правно основание".

"Това решение, което е насочено пряко към ЕС и неговите държави-членки, е неприемливо, лишено от каквото и да е правно основание. То само потвърждава, че Русия е избрала пътя на конфронтация с ЕС, вместо да промени негативната траектория на развитие на отношенията” заяви Борел в комюнике, публикувано от службата за външна политика на ЕС.

"Европейският съюз осъжда решението на Русия да забрани на осем граждани на държави от ЕС да влизат на територията на Руската федерация. ЕС изразява солидарност с тези лица. Руските действия няма да възпрат ЕС да продължи борбата за правата на човека, демокрацията и международните закони”, се казва в документа.

На 30 април руското външно министерство публикува изявление, включващо списък на гражданите на страните-членки на ЕС, на които е забранено да влизат в Русия. Този списък с осем души включва по-специално председателя на Европейския парламент Дейвид Сасоли, ръководителя на прокуратурата в Берлин Йорг Раупах, ръководителя на лабораторията за химическа, биологична, радиационна и ядрена безопасност на Шведския институт за отбрана Оса Скот и европейският комисар за прозрачност Вера Юрова.

Това решение на Москва беше отговор на ограничителните мерки, наложени на 2 и 22 март от Съвета на ЕС срещу шестима руски граждани, припомня БГНЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Проучване: 58% от американците смятат първата година от мандата на Тръмп за провал

Проучване: 58% от американците смятат първата година от мандата на Тръмп за провал

Към 55% от анкетираните казват, че политиката на Тръмп е влошила икономическите условия в страната, а само 32% казват, че е донесла подобрение.

Макрон ще иска активиране на инструмента на ЕС за противодействие на принудата, ако Тръмп наложи нови мита

Макрон ще иска активиране на инструмента на ЕС за противодействие на принудата, ако Тръмп наложи нови мита

Този инструмент, чието прилагане изисква квалифицирано мнозинство от страните от ЕС, позволява замразяване на достъпа до европейските обществени поръчки или блокиране на определени инвестиции,

Кая Калас: Новите мита на САЩ облагодетелстват Китай и Русия

Кая Калас: Новите мита на САЩ облагодетелстват Китай и Русия

"Китай и Русия са единствените, които имат полза от разногласия между съюзниците", написа Калас в платформата Х в отговор на заканата на американския президент Доналд Тръмп да наложи мита на съюзниците, които се противопоставят на искането му да завладее Гренландия.