6 Декември, 2025

Борис Джонсън: Прекосихме финалната линия на Брекзит

Борис Джонсън: Прекосихме финалната линия на Брекзит

Борис Джонсън

"Обединеното кралство прекоси финиш линията на Брекзит",  заяви британският премиер Борис Джонсън, след като законопроектът за излизането на страната от ЕС беше приет в парламента.

Така Великобритания е готова да напусне Общността на определената дата – 31 януари.

Джонсън заяви, че след Брекзит страната ще продължи напред и ще се развива. Той призова за прекратяване на споровете между привърженици и противници на развода с ЕС.

Министър-председателят се съсредоточи върху решаването на належащите проблеми на Кралството – борбата с престъпността и подобряването на здравната система.

След като законопроектът беше одобрен от Камарата на общините, той беше гласуван и от Камарата на лордовете на британския парламент. Сега документът трябва да бъде подписан от кралица Елизабет II.

Очаква се това да се случи в четвъртък или петък, след което документът, определящ условията за излизане на страната от ЕС, ще придобие силата на закон. Това ще позволи на Обединеното кралство и ЕС да ратифицират споразумението за Брезит.

Ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в петък ще подпишат необходимите документи в Брюксел, а на 29 януари споразумението ще бъде финализирано от Европейския парламент.

От "Даунинг Стрийт" подчертават, че страните ще имат време да изпълнят всички необходими формалности и Великобритания ще е готова да напусне ЕС в 23:00 31 януари местно време

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Русия да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Русия да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Еманюел Макрон заяви, че на 8 декември ще се срещне в Лондон със Зеленски, британския премиер Киър Стармър и германския канцлер Фридрих Мерц, за да направят общ преглед на преговорите по американския проект за прекратяване на почти четиригодишната война.