30 Декември, 2025

Британският парламент прие Закона за оттегляне от ЕС

Британският парламент прие Закона за оттегляне от ЕС

Великобритания е с крачка по-близо до излизането си от 31 януари от Европейския съюз, след като законодателството, необходимо за ратифициране на сделката й с Брюксел, премина последния етап от парламентарната процедура. Законопроектът ще стане официално закон, когато получи кралско съгласие от кралица Елизабет, нещо, което може да се случи още в четвъртък, предава Reuters

По-рано в сряда долната камара на парламента, Камарата на общините отмени промените, направени в горната камара, Камарата на лордовете, която внесе в законодателството, включително клауза за осигуряване на закрила на децата бежанци след Брекзит..

Премиерът Борис Джонсън отказа да приеме промени в законопроекта за оттегляне, който ще осигури напускането на Великобритания от ЕС, въпреки твърденията на депутати от опозицията, че е влошил условията му.

В Камарата на лордовете можеха да настояват да възстановят промените, но те решиха да не го правят, позволявайки на закона да преодолее и последното си препятствие.

Консерваторите на Джонсън спечелиха голямо мнозинство в Камарата на общините на общите избори миналия месец, което даде възможност на правителството да сложи край на продължилите повече от три години спорове в парламента за излизането на Великобритания от ЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

"Едно е да си да си нападателен - защото те са нападателни. Друго е да атакуваш дома му.“

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

„Чувам, че Иран се опитва да изгради (ядрения си потенциал) отново и ако това е така, ще трябва да ги спрем. Ще ги спрем. Ще ги пребием до смърт."

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Президентът Ицхак Херцог заяви, че системата "Железен лъч" е предвестник на "фундаментална промяна във военното дело – както в отбраната, така и в нападението“.