8 Май, 2026

Британците гласуват на парламентарни избори

Британците гласуват на парламентарни избори

Социологията показва, че лейбъристите може би ще имат най-голямото мнозинство

Британците гласуват днес на парламентарни избори. Очаква се лявоцентристката Лейбъристка партия да постигне голяма победа на вота, който ще сложи край на 14-годишното управление на консерваторите и ще връчи на лидера ѝ Киър Стармър ключовете за кабинета на премиера на "Даунинг стрийт" 10 утре сутрин, предаде Ройтерс.

Консервативната партия на Великобритания вчера почти призна предсрочно изборното си поражение пред лейбъристите на Киър Стармър, след като ден преди отварянето на избирателните секции във Великобритания предупреди, че опозиционната партия е напът да постигне рекордна победа, предаде кореспондентът на БТА Светослав Танчев.

Според оповестените вчера последни прогнози на "ЮГов" лейбъристите са напът да спечелят мнозинство от 212 депутатски места, което е най-голямото за която и да било партия в най-новата история на Обединеното кралство.

Както Стармър, така и премиерът консерватор Риши Сунак, започнаха вчера последния ден от кампанията си преди да отворят днес избирателните секции, като предупредиха гласоподавателите за тежки икономически последици, ако спечели другата партия.

Но изправени пред прогнозите да постигнат най-слабия резултат в историята на партията, консерваторите насочиха вниманието си към ограничаване на щетите, заявявайки, че ще им бъде нужно да си запазят достатъчно на брой места, за да бъдат ефективна опозиция на евентуално лейбъристко правителство.

Напълно приемам, че в момента социологическите проучвания означават, че, изглежда, ще станем свидетели на най-голямото мнозинство на лейбъристите - най-голямото мнозинство, което някога е виждала тази страна, отбеляза снощи пред Би Би Си британският министър на труда и пенсионното осигуряване Мел Страйд.

Според него явно лейбъристите са се насочили към "извънредно голяма изборна победа", допълни Асошиейтед прес.

"Затова сега е важно каква опозиция имаме, каква възможност за внимателен контрол върху правителството ще има в парламента", добави Страйд.

Запитан за направените от министъра коментари, Сунак каза пред телевизия Ай Ти Ви: "Борим се упорито за всеки глас".

В последните няколко седмици Риши Сунак измина хиляди километри, но не успя да избяга от очакванията, че времето му като министър-председател на Великобритания изтича и е в последните си часове, коментира Асошиейтед прес.

Британските избиратели ще гласуват днес на парламентарните избори, за да дадат оценка за 20-те месеца на Сунак на поста, както и на четиримата премиери консерватори преди него. Очаква се те да направят нещо, което не са правили от 2005 г. насам - да изберат правителство от Лейбъристката партия.

По време на забързаните последни два дни на предизборната кампания, в които Сунак посети дистрибуторски склад за храни, супермаркет, ферма и други места, той настояваше, че "резултатът от тези избори не е предрешен". Сунак заяви вчера, че каквито и да са резултатите, той е с "чиста съвест".

Но дори настойчивата реч в последната минута на митинг на консерваторите във вторник вечерта, произнесена от бившия британски премиер Борис Джонсън, който изведе партията до впечатляваща изборна победа през 2019 г., не успя да повдигне духа вътре в партийните редици.

Лейбъристите предупредиха да не се приема като даденост изборния резултат, умолявайки поддръжниците си да не се успокояват от социологическите проучвания, които още преди началото на кампанията даваха на партията солидна двуцифрена преднина.

Лидерът на лейбъристите Киър Стармър прекара 6-седмичната кампания, отправяйки призиви към избирателите да рискуват и да гласуват за неговата лявоцентристка партия и за промяна.

Повечето от хората, включително наблюдатели и политици, очакват, че те ще го направят.
Сподели:

Коментари (0)

Рязък скок в негативното отношение на европейците към САЩ - само Русия е по-нехаресвана

Рязък скок в негативното отношение на европейците към САЩ - само Русия е по-нехаресвана

74% от анкетираните не харесват САЩ, негативно мнение за Русия имат 83%, а за Китай - 61%

Рубио: Очакваме отговор от Иран днес

Рубио: Очакваме отговор от Иран днес

"Надявам се това да бъде сериозно предложение“, каза той пред журналисти по време на посещението си в Рим

Зеленски отиде при украинските защитници на фронта в Югоизточна Украйна

Зеленски отиде при украинските защитници на фронта в Югоизточна Украйна

През последните месеци украинските войски успяха да си върнат контрола над територии, които досега бяха под руска окупация