Общинският съвет на Букурещ гласува днес проект за въвеждането на т.нар. винетка "Кислород", предвиждащ редица ограничения за автомобилите с по-високо ниво на замърсяване в румънската столица, съобщава в. "Адевърул", цитиран от БТА.
Проектът, иницииран от кмета на Букурещ Габриела Фиря, влиза в сила от 1 януари 2020 г. и се отнася до достъпа на автомобили с максимална маса под 5 тона, като ограниченията важат за дните от понеделник до петък в интервала между 7 и 22 часа с изключение на официалните празници.
За електрическите и хибридните автомобили, както и за автомобилите с норма на замърсяване Евро 5 и Евро 6 достъпът е разрешен по всички пътни артерии без ограничения; за автомобилите с норма на замърсяване Евро 3 и Евро 4 достъпът е разрешен по всички пътни артерии на Букурещ само след покупка на електронна винетка "Кислород"; за автомобилите с норма на замърсяване не-Евро, Евро 1 и Евро 2 достъпът до централната зона на града е забранен, а до останалите пътни артерии е разрешен след покупка на електронна винетка "Кислород".
За автомобилите с норма на замърсяване Евро 4 изискването за винетка влиза в сила от 2021 г.
Още от Свят
Иран отново предяви претенции за контрол върху Ормузкия проток
"Безопасното преминаване през Ормузкия проток не може да бъде гарантирано без координация с Иран", заяви заместник-министърът на външните работи Казем Гарибабади
Тръмп заплаши европейски държави със 100% мита заради данъка върху цифровите услуги
По думите му, действащите търговски споразумения ще бъдат обезсилени.
Над 50 000 души са в неизвестност след бедстието във Венецуела
Ръководителят на хуманитарните операции на ООН Том Флетчър. предупреди, че броят на жертвите вероятно ще „нарасне значително“