Решението за „Света София” е взето законно, заяви министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу, цитиран от „Сабах”.
Той каза, че хората имат право да изразят мнението си по този въпрос и Турция уважава техните мнения, дори да не ги подкрепя. Но категорично отхвърля изявления, които представляват намеса във вътрешните работи на суверенна Турция.
Министърът отново разкритикува Гърция, като отбеляза, че тя не зачита религиозните свободи и е единствената държава, която има столица без джамия.
„Гърция е последната държава, която може да дава мнение по тези въпроси. Ние знаем колко лошо се отнасят с турците в Западна Тракия и джамиите в страната.”
Гърция разкритикува неотдавнашното решение за превръщането на „Света София” в джамия. В отговор Анкара заяви, че уважава и опазва културните и религиозни паметници.
В същото време турските официални власти подчертават, че с османските паметници в Гърция се злоупотребява, като се нанася удар върху историческото и културното наследство на турското малцинство.
В годините след обявяването на гръцката независимост много османски сгради са превърнати във военни затвори, кина, офиси, общежития и складове.
Затворени са за поклонение десетки джамии, а други са превърнати в църкви. Много сгради, изоставени по онова време, са в руини.
Чавушоглу подчерта, че 80% от регионалните проблеми ще бъдат решени, ако Гърция се откаже от максималистичните си амбиции в Източното Средиземноморие.
БГНЕС припомня, че на 10 юли Главният административен съд на Турция отмени правителствения указ от 1934 г., който превърна „Света София” в музей. Това решение отвори пътя емблематичната истанбулска „Света София” да бъде използвана като джамия.
„Света София”, която е един от най-важните обекти на историческото и културно наследство в света. Построена е през VI век по време на управлението на Византийската империя и служи като седалище на Гръцката православна църква. След завладяването на Цариград от османлиите през 1453 г е превърнатя в имперска джамия. Превърната е в музей по време на светското еднопартийно управление на основателя на съвременната турска държава Мустафа Кемал Ататюрк през 1934 г.
Намерението на Турция да промени статута на „Света София” доведе до реакция от страна на няколко държави и ръководители на православни църкви.
От ЮНЕСКО предупредиха, че всяка промяна може да наложи преразглеждане на статута на музея от Комитета за световно наследство. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства