26 Август, 2026

Чехия удължава извънредното положение до 20 декември

Чехия удължава извънредното положение до 20 декември

Правителството на Чехия одобри днес предложение да поиска от парламента удължаване на срока на извънредното положение с още един месец, съобщи премиерът Андрей Бабиш.

Решението е взето по настояване на министъра на здравеопазването Ян Блатни, който привел достатъчно аргументи в полза да удължаването срока на извънредното положение, което би помогнало на властите да поемат контрола върху разпространението на коронавируса.

Извънредното положение в Чехия беше въведено първоначално за срок от 30 дни и трябваше да продължи до 3 ноември. Заради влошената епидемиологична обстановка в страната срокът беше удължен до 20 ноември. Очаква се парламентът да одобри искането на правителството и да продължи действието му до 20 декември, като се разчита до Рождество Христово коронавирусът да бъде преборен и властите да отменят ограниченията преди празника.

От началото на пандемията броят на заразените с коронавирус в Чехия достигна 460 116 души, съобщава ТАСС.

През септември властите в страната съобщиха за втора вълна на заразяване, а ситуацията остава сложна, въпреки намалелите през последните дни данни за дневен прираст на заразените.

В Чехия не работят училищата, ресторантите, баровете, клубовете, спортните съоръжения и културните институции, както и голяма част от магазините. Търговията на дребно в неделя е забранена. Преустановена е дейността на предприятията за услуги. Държавната администрация премина на дистанционен режим на работа.

Въведена е забрана за придвижване в интервала между 21:00 и 05:00 часа, както и пиенето на алкохол на улицата. Носенето на маски на открито и на обществени места е задължително, а полицейските служители имат право да налагат глоби на нарушителите в размер на 10 000 крони (ок. 380 евро), съобщава БГНЕС.

Сподели:
Ратклиф вече е напуснал Москва, САЩ поискали Украйна да не атакува Русия докато трае визитата му

Ратклиф вече е напуснал Москва, САЩ поискали Украйна да не атакува Русия докато трае визитата му

Твърди се, че веднага след самолета на Ратклиф от Москва е излетял и самолет на спецотряда „Русия“

Канада въвежда ответни мита за редица американски стоки - между 15% и 50%

Канада въвежда ответни мита за редица американски стоки - между 15% и 50%

„Да купуваме канадски стоки има повече смисъл от всякога“, подчерта финансовият министър Шампан

Сикрет сървис: Запознати сме с клип от иранските медии със заплахи за живота на малкия син на президента - Барън Тръмп

Сикрет сървис: Запознати сме с клип от иранските медии със заплахи за живота на малкия син на президента - Барън Тръмп

Откакто САЩ ликвидираха аятолах Али Хаменей иранските медии многократно са разпространявали материали със заплахи срещу живота на президента на САЩ и членовете на семейството му

Коментари (0)