3 Февруари, 2026

ЧВК "Вагнер" се ползва със сериозна политическа подкрепа на Кремъл в Африка

ЧВК "Вагнер" се ползва със сериозна политическа подкрепа на Кремъл в Африка

Африканските частни военни компании губят договори в Мозамбик заради руската ЧВК "Вагнер", която предоставя услугите на совите наемници на дъмпингови цени, съобщава The Moscow Times.

Докато наемниците от "Вагнер" получават между 1 700 и 3 000 долара заплата, западните частни компании плащат месечна заплата между 15 и 25 хиляди долара.

Изданието подчертава, че ЧВК "Вагнер" се ползва със сериозна политическа подкрепа на ръководството на Русия за сметка на нарастващото влияние на Кремъл в Африка.

В Момента в Мозамбик е разположен руски военен контингент от около 200 души, включително представители на елитни войскови части.

В края на октомври 2019 година мозамбикското издание Carta de Mocambique съобщи за смъртта на петима наемници от ЧВК "Вагнер", които са били обезглавени от джихадистка групировка.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Кристалина Георгиева:  Глобалният растеж се запазва забележително добре на фона на огромните промени

Кристалина Георгиева: Глобалният растеж се запазва забележително добре на фона на огромните промени

"Но тази глобална устойчивост ще продължи да бъде подлагана на изпитания в следващите месеци и години", заяви тя

Невзоров: Путин се споменава „само“ около 900 пъти във файлове „Епстийн“

Невзоров: Путин се споменава „само“ около 900 пъти във файлове „Епстийн“

"Дори повърхностно гмуркане в тях доказа, че това вагинално-финансово блато е бездънно, безмерно и абсолютно интернационално. В него потъват всички... ", казва журналистът

Зеленски:  Реалистично е да се постигне достоен и траен мир

Зеленски: Реалистично е да се постигне достоен и траен мир

Изявлението дойде, след като президентът се срещна с украинския преговарящ екип преди поредния кръг от преговори за прекратяване на войната, който ще се проведе в Абу Даби