Индия се бори да овладее едно от най-тежките огнища на коронавирус в света с близо 400 000 нови инфекции, съобщени в неделя, докато международна помощ пристига в южноазиатската държава, за да помогне за прекратяване на кризата.
Избликът на пандемията в Бразилия и Канада също подчертаха постоянната заплаха, когато броят на загиналите от COVID-19 достигна 3,2 милиона, въпреки че много държави увеличиха ваксинациите.
В събота Индия разшири програмата си за ваксинация за всички възрастни, но много от нейните щати се борят с недостига въпреки замразяването на износа ваксини, произведени в страната. През уикенда бяха забелязани дълги опашки в центровете за ваксинация в градовете в цяла Индия, като хората отчаяно искаха да бъдат ваксинирани срещу болест, която смазва здравната система в страната и дори крематориуми и гробища.
"Ние сме тук рано сутринта, за да се ваксинираме ... Оставих тригодишното си дете вкъщи, за да се ваксинирам", казва Мега Шривастава, 35, в частен център за ваксинация в столицата Ню Делхи. "Това е необходимост сега. Виждаме толкова много хора, които дават положителни резултати."
Платформите в социалните медии бяха наводнени от отчаяни молби на хора, търсещи кислородни бутилки, лекарства и болнични легла, тъй като вълната от СOVID-19 причинява огромен недостиг.
Индия съобщи за повече от 392 000 нови случая и близо 3700 смъртни случая от COVID-19 в неделя.
Ужасното положение накара много държави, включително САЩ, Русия и Великобритания, да изпратят спешни доставки, включително кислородни генератори, маски за лице и ваксини.
В неделя помощ от Франция достигна до Индия, включително осем генератори за производство на кислород и 28 вентилатора, добавяйки се към 120-те вентилатора от Германия, които пристигнаха в събота.
Ню Делхи, една от най-тежко засегнатите части на страната, удължи блокирането си със седмица в събота.
Антъни Фаучи, експертът по пандемията в САЩ, заяви в коментари, публикувани в събота, че Индия трябва да влезе в заключване, за да спре тази вълна.
Правителството на премиера Нарендра Моди се противопостави на налагането на национално блокиране, но много щати наложиха сериозни ограничения.
Уморени и изтощени сме
Известните глобални инфекции наближават 152 милиона, а новите вълни също разтърсиха много страни в Америка. Бразилия, най-тежко засегнатата латиноамериканска държава, е претърпяла 400 000 смъртни случая от коронавирус - на второ място след САЩ, като много от болниците са на ръба на колапса. А в Канада епицентърът е в най-гъсто населената провинция Онтарио, където приливът е толкова интензивен, че правителството изпраща военни и Червения кръст да помагат за грижите за намиращи се в критично състояние пациенти. Здравната система на Онтарио се приближава до точката на пречупване, каза медицинската сестра Фариал Факуири в болница „Хамбър Ривър” в Торонто.
"Изморени сме и изтощени. Просто изтощени", каза тя пред АФП. Много здравни специалисти и болногледачи също са разочаровани от граждани, които не са спазвали предпазни мерки.
„Мисля, че всички чувстваме, че сме били разочаровани малко от обществото“, каза лекарят Джейми Шпигелман. Разпространението на ваксините в Канада също куца заради проблеми с доставките, за разлика от южната й съседка Съединените щати, в която е направена поне по една доза на повече от половината възрастно население. Но и там нарастват опасенията за това, че програмата за ваксинация се изправя пред стена, тъй като хората, които са най-нетърпеливи да си направят ваксини, вече са го направили.
Протести срещу ограничения
Въпреки заплахата от COVID-19, която се фокусира рязко заради огнищата в Бразилия и Индия, популациите в много части на света се уморяват от антивирусните мерки.
Протестиращите срещу ограничението се събраха в няколко европейски държави в събота, включително Финландия, Швеция, Белгия и Германия.
В Белгия понастоящем е в сила втора национална блокировка, полицията използва водни оръдия и сълзотворен газ в събота, когато разчисти тълпа от няколкостотин такива протестиращи в парк в Брюксел. Има 15 ареста, а двама полицаи са ранени.
Протест в Хелзинки привлече около 300 участници и доведе до около 50 ареста, съобщи финландската полиция.
Стокхолм видя как между 500 и 600 души маршируват срещу ограниченията.
И въпреки тревожния скок в Канада, десетки хиляди хора тръгнаха в Монреал срещу антивирусните ограничения. Някои демонстранти са били арестувани в началото на шествието на фона на транспаранти в тълпата против маските и комендантския час, съобщава БГНЕС.
Още от Свят
Румънците ги чакат трудни времена след шока от президенските избори
Триумф на десните екстремисти не само ще вкара Румъния в хаос, но и ще създаде големи проблеми за ЕС и НАТО
Сбогувайте се с Америка: Тръмп се закани да накаже БРИКС ако...
Републиканецът обеща още преди да е влязъл в Белия дом да следва протекционистична програма, заплашвайки с високи мита съседите и съперниците си
Ученици с "Калашници" в ръце празнуват "Деня на албанското знаме" в РС Македония
По същото време в центъра на Скопие колони от автомобили развяваха албански знамена, имало е и стрелба с огнестрелно оръжие, палежи, късане на македонското знаме