10 Май, 2026

Държавният департамент на САЩ е против изграждането на руски газов хъб в Турция

Държавният департамент на САЩ е против изграждането на руски газов хъб в Турция

Държавният департамент на САЩ се обяви срещу създаването на газовия хъб, за който турският президент Реджеп Тайип Ердоган съобщи, че ще бъде изграден в сътрудничество с Русия, предаде гръцката новинарска агенция АНА-МПА.

Заместник-говорителят на американското външно министерство Ведант Пател заяви, че САЩ насърчават съюзниците си да предприемат стъпки за диверсифициране на източниците си на енергия и да намалят енергийната зависимост от Русия.

 “Конкретно в случая с Турция си сътрудничим тясно с нея, за да подпомогнем собствените си усилия за укрепване на дългосрочната енергийна сигурност“, каза той, предаде БТА.

Пател се спря и на въпроса за санкциите срещу Русия и заяви: „Обяснихме на Турция и на всички наши съюзници и партньори, че никой не трябва да се превръща в сигурно убежище за незаконни руски имущества и сделки“.

През тази седмица на тридневно посещение в Турция беше американската заместник-министърка на финансите Елизабет Розенберг. Според съобщението на американската страна срещите ѝ „потвърдиха значението на тясното сътрудничество между САЩ и Турция за справянето с опасностите, които са предизвикани от заобикалянето на санкциите и други незаконни икономически действия“.

Сподели:

Коментари (0)

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Антониу Коща потвърди принципна готовност ЕС да разговаря с Путин

Председателят на Европейския съвет разговаря по телефона с Володимир Зеленски, като отново посочи приоритетите за Брюксел - въпросите за общата сигурност

Проф. Дейвид Шулц: Тръмп търси нов Орбан, за да разбие ЕС, но България не е в приоритетите му

Проф. Дейвид Шулц: Тръмп търси нов Орбан, за да разбие ЕС, но България не е в приоритетите му

Американският политолог смята, че президентът на САЩ "прегръща националистически правителства", а играта му е с ясна цел - победителят взима всичко

Ескалация в Залива: Британски военен кораб се присъединява към защитата на Ормузкия проток

Ескалация в Залива: Британски военен кораб се присъединява към защитата на Ормузкия проток

Официален Лондон категорично подчерта, че присъствието на Кралския флот има „напълно отбранителен характер“