7 Декември, 2025

Държавният секретар на САЩ: Ние смятаме Русия за сериозна заплаха

Държавният секретар на САЩ: Ние смятаме Русия за сериозна заплаха

Майк Помпео

Европа трябва по-сериозно да се отнася към своята сигурност, включително и към заплахите от Русия и Китай, заяви Майк Помпео

По време на уеб конференция, организирана от Германския "Джърман Маршал фонд" държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че докато в САЩ разглеждат Русия като "сериозна заплаха", редица европейски страни се отнасят "непредпазливо" към Москва, съобщи Voice of America.

Помпео отбеляза, че се променя самата характеристика на заплахите и "САЩ искат да преразгледат стратегическото позициониране на своите военни сили в света". 

По думите му, строителството, с участието на Германия, на "Северен поток-2" е в разрез с принципите на сигурността на Европа, която също би трябвало да увеличи разходите си за отбрана.

"Ние смятаме Русия за сериозна заплаха, а строителството на тръбопровода увеличава зависимостта на Германия от Русия", подчерта Помпео.

"Значителна част от енергетиката на Германия сега вече ще бъде свързана с Русия по толкова дълбок и фундаментален начин, че Владимир Путин, който най-вероятно ще остане на власт още дълго време, ще има реална възможност да нанесе съществен ущърб на Германия, ако реши", коментира Помпео.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Кийт Келог заяви по време на Форума за национална отбрана „Рейгън“, който се провежда в Калифорния, че опитите за намиране на изход от "конфликта" са в „последните си метри“, които по думите му са най-трудните.

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

„На всеки шест месеца получаваме нови планове и по някакъв начин усещам, че тук чакаме да научим какви планове ще дойдат от Вашингтон тази година. Планове трябва да идват и от Брюксел и Берлин.“

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

„Китай удря в сърцето на европейския индустриален и иновационен модел, исторически базиран на машинни инструменти и автомобили.“