26 Декември, 2025

Дъщерята на експрезидента на Узбекистан се отказва от близо половин милиард срещу сделка с правосъдието

Дъщерята на експрезидента на Узбекистан се отказва от близо половин милиард срещу сделка с правосъдието

Гулнара Каримова със сина си Ислам

През 2015 г. Каримова бе осъдена в Узбекистан за корупция и укриване на данъци

Голямата дъщеря на експрезидента на Узбекистан Ислам Каримов Гулнара заяви в социалните мрежи, че е готова да се откаже от замразени сметки на семейството в Швейцария с 686 млн. долара в полза на държавата, ако узбекските власти закрият делото срещу нея, предаде агенция Интерфакс.

Обръщението ѝ към настоящия лидер на Узбекистан Шавкат Мирзийоев е публикувано в профила на дъщеря ѝ Иман в Инстаграм.

Гулнара Каримова посочва още, че е направила това частично, оттегляйки жалбата си за 131 млн. долара, които по решение на прокуратурата на Швейцария трябва да бъдат върнати на Ташкент.

Съдебните слушания по поредното наказателно дело срещу нея започнаха в Узбекистан на 8 януари.

На 6 декември бе съобщено, че е приключено следствието по ново дело Гулнара Каримова, в рамките на което е обвинения в кражба на държавни средства, създаване на организирана престъпна група и сключване на сделки в ущърб на държавата. Според прокуратурата нанесените щети по това дело са над 173,9 млн. долара.

През 2015 г. Каримова бе осъдена в Узбекистан за корупция и укриване на данъци.
Сподели:

Коментари (0)

Axios: Путин за първи път се е съгласил на примирие

Axios: Путин за първи път се е съгласил на примирие

„Руснаците, които по-рано се противопоставяха на прекратяване на огъня, сега признават, че без него следващите стъпки са невъзможни“, заяви американски служител

Майкъл Наки: Поредният срок изтече, а мир все няма и няма да има, защото...

Майкъл Наки: Поредният срок изтече, а мир все няма и няма да има, защото...

"За да бъде спряна руската армия, е нужна подкрепа за Украйна и натиск върху Русия", категоричен е той

Обкръжението на Тръмп силно се е объркало!  Смята Русия за „Елдорадо“ или  Изумрудният град  за бизнеса, но...

Обкръжението на Тръмп силно се е объркало! Смята Русия за „Елдорадо“ или Изумрудният град за бизнеса, но...

По думите на инвеститори, в автократичната система на Владимир Путин чуждестранният бизнес може да загуби активите си или дори свободата си.