"По твърдения на Кремъл ваксината "Спутник V" скоро ще се произвежда в германия и други страни от Европа. Докато на Запад се водят дебати за путинската ваксина, Москва може да постигне заветната си цел: окончателно да привърже Европа към Русия", пише германският Die Welt.
"Общоевропейските дебати се водят за това дали "Спутник" е безопасен, но не обръщат внимание на това, какво ще озна„чава за Русия производството на ваксината в Еврова", коментира изданието.
"Ключовата разлика е в това, че европейците разглеждат проблема като медицински и икономически. Така "Спутник" бива приравняван към руския газ: той ще бъде аргументиран с икономически съображения, но в действителност е политически взривоопасен. Не трябва да забравяме, че така говорят и представителите на Кремъл, които непрекъснато говорят срещу "геополитизацията на ваксината". Но именно за Русия ваксината има геополитическо значение и ако "Спутник" започне да се произвежда в Европа, Европа ще се превърне в молител, който разчита на помощ и благоволение. Европейците трябва да осъзнаят, че за Москва производството на "Спутник" в ЕС е символ на триумф и поражение за Европа", пише Die Welt.
Още от Свят
Разузнаването на САЩ свързва взривния дрон на летище „Лайпциг/Хале“ с руското ГРУ
Дронът, за който се предполага, че е бил насочен към украински товарен самолет, превозващ боеприпаси, беше открит на 5 август на пистата на летището
Смразяваща прогноза на Гордън Браун: Европа е толкова близо до Трета световна война
Според политика настоящата международна ситуация е особено тревожна на фона на приближаването на „Часовника на Страшния съд“, създаден от атомните учени, към полунощ
Най-малко 160 жертви и стотици в неизвестност след опустошителните наводнения в Тибет и Непал
На видеозапис от охранителна камера, видян от АФП, се вижда как мощен поток внезапно поглъща многоетажна сграда, както и хората, които се опитват бягайки да я напуснат