29 Януари, 2026

Днес Финландия ще бъде официално приета за член на НАТО

Днес Финландия ще бъде официално приета за член на НАТО


Финландия ще бъде официално приета за член на НАТО на заседанието на министрите на външните работи на Алианса днес и утре. В щаб-квартирата на Пакта в Брюксел днес тържествено ще бъде издигнат нейния национален флаг до знамената на другите 30 страни-членки.

Вчера генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг определи тази седмица като "историческа" и подчерта, че от днес Финландия, като пълноправен член на Алианса, ще участва във всички негови срещи, дейности и военни структури. Миналата седмица парламентите на Унгария и Турция ратифицираха протокола за присъединяването на Финландия към НАТО, с което отпаднаха и последните пречки по пътя й към Пакта.

Също днес ще се проведе заседание на комисията НАТО-Украйна. В него ще участва украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба, с когото ще бъде обсъдена допълнителната помощ за Киев.

"Путин не се готви за мир, а за още война", каза Столтенберг.

Нарастващото влияние на Китай ще бъде друга тема на дебати. Столтенберг предупреди, че и най-малката помощ от страна на Китай за Русия ще бъде огромна грешка.

В заседанието на външните министри ще участват партньорите на НАТО Япония, Австралия, Нова Зеландия и Южна Корея.
Сподели:

Коментари (0)

Петролът скочи с 5%

Петролът скочи с 5%

След като премина 70 долара за първи път от септември, европейският референтен сорт Брент от Северно море, се котира нагоре с 5,03 % до 71,84 долара за барел

Удар под кръста: Тръмп заигра със сепаратистите в Канада, за да "отхапе" петролното сърце на Отава

Удар под кръста: Тръмп заигра със сепаратистите в Канада, за да "отхапе" петролното сърце на Отава

Докато Вашингтон тайно преговаря за кредитна линия от 500 милиарда долара със сепаратистите в Албърта, Отава се изправя пред най-голямата заплаха за националната си цялост в историята

ЕС санкционира висши ирански служители заради репресии над протестиращи в Иран

ЕС санкционира висши ирански служители заради репресии над протестиращи в Иран

Според списъка, публикуван в Официалния вестник на ЕС, санкциите са наложени на министър Ескандар Момени и главния прокурор на Иран Мохамад Мовахеди-Азад