5 Декември, 2025

До края на годината "Пфайзер" пуска лекарство срещу COVID-19

До края на годината "Пфайзер" пуска лекарство срещу COVID-19

Американската компания "Пфайзър" вече е започнала клинични изпитвания на лекарство срещу коронавирус върху хора, като то вече се прилага на 60 души, а първата фаза трябва да приключи през май месец.

Следват опити с много по-голяма група доброволци.

За момента няма други лекарства освен ваксините, които могат да предпазят хората от COVID-19, но такъв медикамент може да сложи край на локдауните завинаги, заявяват експерти, цитирани от "Дейли мейл".

Анти-COVID лекарство, наречено PF-07321332, ще може да спира тежките прояви на заболяването, след появяването на симптоми на инфектиране. Хапчето ще е втора линия на защита в случай на поява на нови щамове, за които ваксините няма да действат.

Принципът му на действие е чрез прилепване към определени ензими, използвани от вируса да се репродуцира, като така те спират размножаването и разпространението му.

Британското издание припомня, че една година е била достатъчна на "Пфайзер" да разработи ваксина, така че хапчето най-вероятно ще е на пазара в края на 2021 г.

Сподели:

Коментари (0)

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

Украински дрон взриви части от ключов небостъргач с държавни офиси в Грозни, Чечения

В кулата се намират едни от най-важните офиси в републиката – включително Съвета за сигурност на Чечения, Министерството на туризма, Сметната палата, регионалната избирателна комисия, местния клон на Министерството на правосъдието, приемната на „Единна Русия“ и др.

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия