23 Ноември, 2024

Доклад на републиканците критикува изтеглянето от Афганистан през 2021 г.

Доклад на републиканците критикува изтеглянето от Афганистан през 2021 г.


Републиканците публикуваха силно критичен доклад за изтеглянето на американските военни от Афганистан през 2021 г., осъществено от президента демократ Джо Байдън.

Това действие доведе до хаотичен край на най-дългата война, водена от Съединените щати.

В този документ, написан от републиканците в Комисията по външни работи на Камарата на представителите, авторите смятат, че Байдън „не е успял да ограничи предвидимите последици“ от това изтегляне, решено от предишната администрация на Тръмп, предаде АФП.

Талибаните, които са на власт в Афганистан, завзеха столицата Кабул на 15 август 2021 г. след падането на подкрепяното от САЩ правителство. Американските войски напуснаха страната на 30-ти.

На 26 август същата година атентатор самоубиец уби 13 американски войници и 170 афганистанци на летището в Кабул, претъпкано с хора, опитващи се да избягат от страната.

В доклада си републиканците подчертават опасенията, изразени от военни служители, които смятат, че е необходимо да се запази военното присъствие в Афганистан, където Вашингтон започна война през 2001 г.

От лагера на демократите разкритикуваха доклада, заявявайки, че той е публикуван, за да се наруши протичането на изборите през ноември.

„Ако са имали три години, за да разберат какво се е случило, защо издават доклад след Деня на труда (празнува се в първия понеделник на септември в САЩ, бел. ред.), в средата на годината на президентските избори?“ - попита министърът на транспорта Пийт Бутигиг, преди публикуването на документа.

„Виждате ли, тази администрация (Байдън) взе решение да не оставя тази война като наследство за петия президент и да приключи този конфликт“, каза той.

За авторите решението на Джо Байдън да осъществи изтеглянето по този начин се „основава на дългогодишното му и непоклатимо мнение, че Съединените щати не трябва повече да присъстват в Афганистан“.

Според тях изборът на демократа „не се основава на ситуацията в областта на сигурността“ или на „(мирното) споразумение от Доха“, подписано при президента Доналд Тръмп през 2020 г. и предвиждащо изтегляне на войските. Той не се е основавал и на съветите на неговите „експерти по национална сигурност“ или „съюзници“.

Джо Байдън редовно е критикуван за това, че е продължил процеса на изтегляне, без да постави никакви условия на талибаните, по-специално прекратяване на огъня между тях и правителството в Кабул, което в крайна сметка беше свалено.

Настъпленията на талибаните дори се увеличиха след подписването на мирното споразумение.

Военното изтегляне „увеличи заплахите за националната ни сигурност, опетни международната ни репутация за години напред и окуражи враговете по света“, пишат авторите на доклада.

Документът беше публикуван малко повече от седмица след спорното посещение на кандидата на републиканците Доналд Тръмп на военно гробище, където той отиде, за да участва в церемония в памет на 13-те войници, загинали по време на изтеглянето на войските от Афганистан.

Между екипа на Доналд Тръмп, който се опитваше да направи снимки на събитието, и служителите на гробището, които се опитваха да приложат федерален закон, забраняващ всякаква политическа дейност на територията на гробището, се стигна до пререкание. | БГНЕС
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства