4 Февруари, 2026

Драги предлага вместо ембарго върху руския газ да има ценови таван на доставките му

Драги предлага вместо ембарго върху руския газ да има ценови таван на доставките му

Марио Драги


"Алтернатива на европейското ембарго върху руския газ може да бъде ценови таван на доставките му", заяви италианският министър-председател Марио Драги.

"При отсъствие на ембарго на блока алтернативата може да бъде таван на цените на газа, Европа може да направи това като най-голям негов купувач", каза той в Рим по време на пресконференция с холандския министър-председател Марк Рюте.

Драги подчерта, че отказът от руския газ е труден, но "трябва да се има предвид, че това може да бъде перспектива", ако конфликтът в Украйна продължи.

"Плащането на газ на тези цени означава подкрепа за руската икономика и косвено финансиране на войната. Ще продължим да обмисляме тази алтернатива (таван на цените)", заяви италианският премиер.

Ден по-рано той обяви, че в момента не се обсъжда ембарго върху доставките на природен газ от Русия.

Нидерландският министър-председател Марк Рюте се съгласи с Драги, че е необходимо да се намали зависимостта на Европа от руския газ. Според него Нидерландия е готова да проучи въпроса за налагане на таван на цените на горивата, съобщава БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

След среща в Белия дом САЩ и Колумбия се споразумяха за обща битка срещу дрогата

След среща в Белия дом САЩ и Колумбия се споразумяха за обща битка срещу дрогата

Имахме много добра среща“, заяви Доналд Тръмп пред медиите, запитан дали е постигнал споразумение с Густаво Петро по темата за наркотрафика

Съветът на ЕС одобри условията за помощта за Украйна от 90 млрд. евро

Съветът на ЕС одобри условията за помощта за Украйна от 90 млрд. евро

Клаузата, за която настояваше Франция, беше одобрена: оръжия ще бъдат закупувани предимно от украински и европейски производители

Вашингтон поуст обяви масови съкращения на журналисти в екипа си

Вашингтон поуст обяви масови съкращения на журналисти в екипа си

Изданието заяви, че „болезненото“ преструктуриране е нужно за компанията, която е „твърде дълбоко вкоренена в една различна епоха“