Премиерът на Италия Марио Драги изрази съмнение, че диалог с руския президент Владимир Путин може да доведе до спиране на войната в Украйна.
В коментар за вестник "Кориере дела Сера" Драги посочи, че има пълно разминаване между думите в телефонните разговори с руския лидер и действията на руските военни срещу украинските жени и деца.
Европейските санкции едва ли ще спрат войната скоро, но са "важни за отслабване на агресора", подчерта италианският премиер.
"Предстои ни съпротива, продължително насилие и разрушения. Няма никакви признаци, че украинският народ ще приеме руска окупация," заключава Марио Драги.
Европа може да ограничи зависимостта си от руската енергия чрез диверсификация "в сравнително кратък срок", заяви Драги в интервю.
"Вече не искаме да зависим от руския газ, защото икономическата зависимост не трябва да се превръща в политическо подчинение", каза той.
"За да постигнем това, трябва да диверсифицираме енергийните източници и да намерим нови доставчици".
За да се откъсне от руската енергия, италианската "Ени" подписа по-рано този месец споразумение с алжирската "Сонатрах" за получаване на допълнителни 9 млрд. куб. м газ до следващата година и през 2024 г.
"Други страни ще ги последват", каза Драги. "Диверсификацията е възможна и осъществима в сравнително кратък срок, по-кратък, отколкото си представяхме само преди месец".
В настоящия момент Русия доставя около 40 процента от природния газ на Италия и 45 на сто от вноса на газ в ЕС.
Драги заяви също така, че предложението на Италия за въвеждане на таван на цената на природния газ "получава подкрепа" в ЕС. Блокът се съгласи да прекрати вноса на въглища в началото на април и има натиск това да се разпростре и върху петрола и газа.
"Европа продължава да финансира Русия, като купува петрол и газ, наред с други неща, на цена, която няма връзка с историческите стойности и производствените разходи", каза Драги.
На въпрос за зимата и риска от забавяне на промишленото производство, ако има недостиг на газ, Драги отговори, че Италия е добре позиционирана с газ в хранилищата и нов газ от други доставчици.
"Дори и да се наложи да се предприемат мерки за ограничаване на емисиите, те ще бъдат леки", каза той и добави, че те ще включват намаляване на отоплението с 1 до 2 градуса и подобни промени, когато става въпрос за климатици.
Драги каза също, че целта ще бъде бързо да се инвестира в източници на възобновяема енергия. "Досега пречката беше основно от бюрократичен и разрешителен характер", каза той. "Повече не можем да си позволим този тип вето."
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар