28 Януари, 2026

Духовниците в Кипър, които проповядват против ваксинацията, няма да получат заплата

Духовниците в Кипър, които проповядват против ваксинацията, няма да получат заплата

Архиепископ Хрисостомос Втори

Духовниците в Кипър, които проповядват против ваксинацията срещу коронавирус, няма да получат заплата и дори може да бъдат отстранени, гласят новите указания в Кипърската православна църква. В същото време здравното министерство алармира за огнища на Covid в църкви и манастири.

„В Светия Синод са получени жалби, че духовници не спазват решението му в подкрепа на ваксинацията, взето единодушно миналата седмица, и продължават да заблуждават вярващите за нея“, съобщи архиепископът на Кипър Хрисостомос Втори, цитиран от БНР.

Тези свещеници ще бъдат призовани „да се извинят както на Синода, така и на обществеността, която са подвели с фалшиви проповеди, и да изразят различно мнение”, в противен случай те ще бъдат наказани, предупреди главата на Кипърската църква.

„Управлението на пандемията не е нито църковен, нито духовен въпрос - това е медицински проблем“, подчерта архиепископът при обявяването на новите църковни мерки.

В същото време здравните власти алармират за огнища на Covid случаи в църкви и манастири.

С коронавирус са 11 от 12-те монахини от манастир в област Ларнака, като 6 от тях са хоспитализирани с тежки симптоми. Всички те не са ваксинирани. В болница в Лимасол в опасно състояние са и трима свещеници от църкви в града.

80-годишният архиепископ Хрисостомос Втори съобщи, че следващата седмица той ще получи третата доза ваксина.
Сподели:

Коментари (0)

Европа на две скорости: Берлин натиска за ad hoc коалиции в ЕС

Европа на две скорости: Берлин натиска за ad hoc коалиции в ЕС

Министри на финансите и икономиката на Германия, Франция, Полша, Испания, Италия и Нидерландия ще обсъдят днес във видеоконферентна връзка възможността за по-гъвкав подход при вземането на решения в рамките на ЕС

Украинското разузнаване: Кой и как финансира войната със сенчестият флот

Украинското разузнаване: Кой и как финансира войната със сенчестият флот

Военното разузнаване на Украйна съобщава, че е разкрило 66 кораба, свързани с Русия, Иран и Венецуела, които са помогнали за заобикаляне на санкциите и финансиране войната на Москва посредством петрол от сенчестия флот

Кремъл, отново: Зеленски да посети Москва, ако иска разговори с Путин

Кремъл, отново: Зеленски да посети Москва, ако иска разговори с Путин

Подобни преговори обаче традиционно с провеждат на неутрален терен, а не в държавата агресор.