26 Декември, 2025

ЕК: България да насочи средствата от подпомагане на енергетиката към намаляване на държавния дефицит

ЕК: България да насочи средствата от подпомагане на енергетиката към намаляване на държавния дефицит

Трябва да се осигури благоразумна фискална политика, препоръчват от комисията

България трябва да спре мерките за подпомагане на енергетиката и да насочи средствата към намаляване на държавния дефицит, това препоръчва Европейската комисия. Препоръките са част от пролетния пакет на Европейския семестър. Ако има ново увеличение на цените, мерките трябва да са насочени към уязвимите домакинства и фирми.

Трябва да се осигури благоразумна фискална политика, по-специално чрез ограничаване на номиналното увеличение на национално финансираните нетни първични разходи през 2024 г. до не повече от 4,6%. Също така да се запазят финансираните на национално равнище публични инвестиции и да осигурят ефективното усвояване на безвъзмездните средства от RRF и други фондове на ЕС, по-специално за насърчаване на екологичния и цифровия преход.

Останалите препоръки са насочени към възобновяемата енергия и устойчивост: По-ефективно изпълнение на плана за устойчивост и развитие. Да се финализира механизма “REPowerEU” и да се започне неговото прилагане.

ЕК препоръчва да се ускори намаляването на зависимостта от изкопаеми горива и ускоряване на прехода към чиста енергия чрез по-бързо внедряване на възобновяеми енергийни източници. Трябва да се укрепи инфраструктурата на електропреносната мрежа и да се подобри с помощта на “смарт/умни” елементи. Комисията обръща внимание и към централното отопление и устойчивия градски транспорт, както и ускоряване на развитието на железопътната инфраструктура.

Не на последно място ЕК посочва нуждата държавата да се справи с енергийната бедност и да увеличи политическите усилия за необходимия екологичен преход.

Сподели:

Коментари (0)

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

На връх Коледа украинският президент изрази известен оптимизъм, изтъквайки, че обсъдените детайли с американските преговарящи могат да бъдат полезни

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Подарък за Путин и Си: Тръмп решен да влее бюджета на Пентагона в абсурден проект

Украинският военно-аналитичен портал Defense Express отбелязва, че Съединените щати ще възобновят строителството на кораби от клас, които отдавна са изведени от експлоатация по целия свят