7 Декември, 2025

ЕК представя докладите за върховенството на закона

ЕК представя докладите за върховенството на закона

Европейската комисия представя за втора година докладите по хоризонталния механизъм за върховенството на закона на страните-членки, съобщава БНР. За съдържанието на документа за страната ни от миналата година:

В първия доклад по хоризонталния механизъм за България от септември 2020 година се подчертава, че собствеността на някои медии е директно свързана с политически действащи лица, дори и те самите да не ги притежават официално.

Авторите на документа припомнят, че много журналисти определят политическата намеса в медиите като „нещо обичайно“ и „широко практикувано“ и се допълва, че репортери все по-често се изправят пред заплахи и нападения, свързани с техни публикации.

По отношение на борбата с корупцията се казва, че все още пред България стоят важни предизвикателства като постигане на сериозен брой окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта.

В него се подчертава, че трябва да бъдат завършени процедурите, които да гарантират ефективна отчетност от страна на главния прокурор, както и че съставът и функционирането на Висшия съдебен съвет и Инспектората към него все още са обект на безпокойство.
Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.