20 Януари, 2026

ЕК призова Русия да прекрати блокадата в Черно море: Милиони са изложени на глад

ЕК призова Русия да прекрати блокадата в Черно море: Милиони са изложени на глад

Говорителят на Европейската комисия определи руските действия като "отвратителни"


Европейската комисия призова Русия да прекрати блокадата в Черно море и да се върне към споразумението за износ на зърно от Украйна. 

"Очакваме най-малкото Русия да се върне към споразумението, но основно - да прекрати незаконното нападение срещу Украйна, част от което са блокадата в Черно море и целенасочените удари срещу износа на украинско зърно", заяви говорител на ЕК по повод днешната среща в Сочи между президентите на Турция и на Русия Реджеп Ердоган и Владимир Путин. 

Говорителят отбеляза, че снощи Русия отново е обстрелвала Одеса и Днепропетровск, което води до задълбочаване на световния недостиг на храни и излага на глад милиони хора по света.

Той определи руските действия като "отвратителни".

"Русия се възползва от блокирането на украинския зърнен износ, защото това води до повишаване на цените, на които Москва продава зърно", поясни говорителят, предаде БТА.
Сподели:

Коментари (0)

КС образува дело, с което ще даде отговор за мандата на Борислав Сарафов

КС образува дело, с което ще даде отговор за мандата на Борислав Сарафов

Делото е по питане на съдии от Апелативния съд във Варна - дали противоречи на конституцията чл. 173, ал. 15 от Закона за съдебната власт, ограничаващ мандата до шест месеца.

Експерт:  Ким Чен Ун няма желание да участва в авантюра в Украйна

Експерт: Ким Чен Ун няма желание да участва в авантюра в Украйна

Експериментът със севернокорейските военни е показал, че подобен механизъм е възможен, но разширяването му изисква изключително големи разход

Фон дер Лайен след натиска на САЩ: Сътресенията ще ни принудят да градим независима Европа

Фон дер Лайен след натиска на САЩ: Сътресенията ще ни принудят да градим независима Европа

Продължаващото напрежение между трансатлантическите партньори е в полза на "нашите общи противници".