1 Март, 2026

ЕК призова за присъединяване на Хърватия към Шенген

ЕК призова за присъединяване на Хърватия към Шенген

Европейска комисия докладва днес относно напредъка на Хърватия в изпълнението на необходимите условия за присъединяване към Шенгенското пространство, съобщи пресслужбата на ЕК.

Въз основа на резултатите от започналия през 2016 г. процес на оценка по Шенген, Европейската комисия счита, че Хърватия е предприела необходимите мерки, за да осигури изпълнението на необходимите условия за пълното прилагане на шенгенските правила и стандарти.

„Поздравявам Хърватия за нейните усилия и постоянство за изпълнението на всички необходими условия, за да се присъедини към Шенген. Само ако сме обединени и задружни, можем да гарантираме по-силно Шенгенско пространство. Споделянето на постижение, каквото е Шенгенското пространство, трябва да бъде наша обща цел. Ето защо вярвам, че държавите членки ще предприемат необходимите стъпки, за да може Хърватия скоро да стане пълноправен член на Шенген“, заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер.

В допълнение към това в днешното съобщение се потвърждава, че Хърватия е предприела необходимите мерки, за да осигури изпълнението на шенгенските правила в областта на управлението на външните граници. Хърватия ще трябва да продължи да работи, за да осигури последователното изпълнение на всички текущи действия в тази област.

Комисията приканва Съвета да обсъди съобщението с цел интегриране на Хърватия в Шенгенското пространство в съответствие с Акта за присъединяване от 2011 г.
Сподели:

Коментари (0)

След убийството на Хаменей: Иран назначи Алиреза Арафи в ръководния съвет

След убийството на Хаменей: Иран назначи Алиреза Арафи в ръководния съвет

„Съветът за разглеждане на целесъобразността избра аятолах Алиреза Арафи за член на временния ръководен съвет“, отбеляза говорителят на съвета

Рина Бакалова от Тел Авив: Как се събуди града след нощните атаки?

Рина Бакалова от Тел Авив: Как се събуди града след нощните атаки?

Ситуацията в района остава динамична, жителите на израелския град продължават да прекарват голяма част в бомбоубежища

Израел: Унищожихме една втора от ракетните запаси на Иран

Израел: Унищожихме една втора от ракетните запаси на Иран

„Режимът наскоро е произвеждал десетки ракети земя-земя всеки месец и е имал намерение да увеличи производството до стотици на месец.“