Европейските власти в Брюксел заявиха, че работи "с всички сили" за спешна намеса на енергийните пазари, за да облекчи разходите за потребителите и индустриите, след като цените на газа в последно време достигнаха рекордни нива.
Във вторник ЕК заяви, че работи върху краткосрочни механизми за намаляване на въздействието на по-високите цени на енергията, които трябва да бъдат представени през следващите седмици, съобщава "Файненшъл таймс", цитиран от БНР.
Служители на Комисията обаче подчертаха, че е малко вероятно те да бъдат представени преди извънредната среща на енергийните министри на ЕС на 9-и септември.
Германия може да обмисли ценови таван на газа в Европа
Същевременно Европейският съюз работи и върху по-дългосрочна структурна реформа на своя енергиен пазар, при който цените на електроенергията са свързани с най-скъпата форма на енергия, като по този начин повишават сметките за ток в съответствие с високата цена на природния газ. Предложения за това се очакват в началото на следващата година.
Краткосрочните мерки, оценявани от ЕК, включват тавани на цените на газа, по-подробни насоки за държавите членки за прилагане на данък върху неочаквано високите печалби на енергийните компании и налагане на съкращения в търсенето и потреблението.
Комисията каза, че въпреки по-нататъшните съкращения на доставките на газ от Русия, Брюксел не вярва, че ситуацията все още е достатъчно лоша, за да стане задължително предварително договореното доброволно намаление с 15 процента на потреблението на природен газ.
В понеделник председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен каза, че Комисията работи върху "спешна намеса и структурна реформа на пазара на електроенергия" на фона на рязко покачващите се цени на енергията в Европейския съюз. Тя заяви, че настоящият енергиен пазар на ЕС "вече не е подходящ за тази цел" и че е необходим нов модел, "който наистина функционира и ни връща към постигането на баланс“.
Фон дер Лайен каза, че ЕС диверсифицира доставките на природен газ "със светкавична скорост" и че доставките на газ от източници, различни от Русия, са се увеличили с 31 милиарда кубически метра от януари насам, компенсирайки неотдавнашните съкращения на руските газови доставки за Европа.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства