27 Декември, 2025

ЕК с критики към Турция за отстъпление от демокрацията

ЕК с критики към Турция за отстъпление от демокрацията

Турция се отдалечава все повече от демокрацията, ситуацията с върховенството на закона в страната, независимостта на съдебната система и спазването на основните права продължава да се влошава. Това са констатациите в доклада на Европейската комисия за напредъка на Турция по пътя към членството ѝ в Европейския съюз.

Авторите на документите критикуват факта, че и до момента остават в сила особените правомощия на турските власти, въведени след опита за преврат през 2016 г. Не отслабва и натискът върху гражданското общество и политиците от опозиционните партии, се твърди още в доклада.

В началото на седмицата посолството на Германия в Анкара и дипломатическите представителства на още девет държави призоваха Турция да освободи правозащитника Осман Кавала, който е в затвора от 2017 г. без присъда. След това посланиците на десетте държави бяха извикани на разговор в турското външно министерство.

Докладът за Турция съдържа „необосновани обвинения” и „несправедлива критика”, с която Анкара не може да се съгласи, заявиха от външнополитическото ведомство на страната. Според оценката на експертите, документът е показателен за „двойния морал” на ЕС спрямо Турция, която е заявила желание за членство в Евросъюза.

Преговорите за членство бяха преустановени преди няколко години. Причината да не бъдат прекратени окончателно е важната роля на Турция в борбата с нелегалната миграция в Западна Европа. Поради тази причина, независимо от рязката критика от страна на Европейската комисия, Анкара и в бъдеще ще може да разчита на финансовата помощ на ЕС, отбеляза агенция ДПА, цитирана от БГНЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Зеленски: Тръмп трябва да дойде в Украйна, за да обоснове своя мирен план

Президентът на Украйна предупреди, че мирното споразумение вероятно ще трябва да бъде изнесено на референдум

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

Израел официално призна Сомалиленд за независима и суверенна държава

„Декларацията е в духа на Абрахамовите споразумения“, посочи офисът на Нетаняху, позовавайки се на няколко споразумения между Израел и арабските страни, сключени с посредничеството на американския президент Доналд Тръмп

НАТО иска помощ от Украйна

НАТО иска помощ от Украйна

Всеки ден Украйна произвежда стотици безпилотни летателни апарати, част от които струват едва 2500 долара, докато стойността на руския „Шахед“ е най-малко 35 000 долара