9 Април, 2026

EК: Ще изключим от SWIFT някои руски банки, санкции срещу РЦБ

EК: Ще изключим от SWIFT някои руски банки, санкции срещу РЦБ

Страните от ЕС, САЩ, Великобритания и Канада обявиха, че имат намерение да изключат от SWIFT някои руски банки и да въведат санкции срещу руската централна банка, става ясно от съобщение публикувано на сайта на Еврокомисията.

Междувременно и системата за междубанкова комуникация SWIFT обяви, че подготвя въвеждането през следващите дни на мерки, насочени към определени руски банки.

„В контакт сме с европейските власти, за да разберем подробности“,  се казва в съобщение на SWIFT.

По-рано стана ясно, че председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще предложи на европейските лидери част от руските банки да бъдат изключени от системата SWIFT. Това съобщи тя преди малко, като добави, че е обсъдила ответните мерки срещу Русия с лидерите на Франция, Германия, Италия, Обединеното кралство и Канада:

„Ангажирахме се да гарантираме, че част от руските банки ще бъдат изключени от SWIFT. Това ще даде гаранции, че тези банки са извадени от международната финансова система и така са възпрепятствани да оперират в глобален мащаб.

Отрязването на банките ще попречи на възможността им да правят финансови транзакции по света и ще блокира ефективно руския внос и износ. Второ, ще попречим на Путин да използва заделените средства за война.

Ще парализираме авоарите на руската централна банка. Това ще доведе до замразяване на нейните транзакции и ще направи невъзможно за нея да осребри активите си. И накрая, ще работим за забрана руските олигарси да използват авоарите си на нашите пазари. Всички тези мерки съществено ще навредят на възможностите на Путин да финансира войната“.

„Само на няколко десетки километра от източната граница на ЕС, руската армия извършва варварски действия по време на инвазията си в Украйна. Същевременно цял свят вижда решимостта и смелата съпротива на украинската армия и народ“, каза още Фон дер Лайен и подчерта, че президентът Владимир Путин е тръгнал с намерението да унищожи Украйна, но на практика унищожава бъдещето на собствената си страна. 
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.