17 Юни, 2026

ЕП ще призове с резолюция да не се признават резултатите от вота в Русия

ЕП ще призове с резолюция да не се признават резултатите от вота в Русия

Европейският парламент ще приеме резолюция, в която ще призове да не се признават резултатите от президентските избори в Русия, научи БНР. Това ще стане на последната пленарна сесия в края на месеца в Страсбург. По време на днешните дебати в Брюксел евродепутати призоваха Путин да не бъде наричан "президент".  

"Путин е нелегитимен президент и призовавам лидерите на демократичните страни да не го назовават такъв", апелира евродепутатката от ЕНП Раса Юкниевичиене. Тя определи изборите като "операция на КГБ срещу собствения си народ":

"Този колониален, имперски режим ще се срине рано или късно. Още веднъж ви призовавам да престанете да се боите от Путин, нека той се бои от нас. Ние се нуждаем от стратегия и коалиция за победа на Украйна, но също и от смела коалиция, която да разгроми Путин и неговия режим, каквато беше изградена, за да победи Хитлер".

"Вие не сте президент, г-н Путин", каза френският евродепутат от "Обнови Европа" Бернар Гета:

"Вие не сте, защото изтикахте този маскарад към анексираните украински територии. Не сте, защото нямаше други кампании, освен тази на вашето постоянно венцехвалене. Не сте, защото нямахте други противници, освен тези, които сам посочихте. Не сте, защото ако не се бояхте от недоверието на собствения си народ, нямаше да наложите вашия сковаващ терор, да арестувате или убиете вашите опоненти".

"Това не бяха избори, а подигравка с избора. И ЕС трябва ясно да заяви, че тези избори бяха незаконен фарс", каза евродепутатът от партията на Зелените/Европейски свободен алианс Сергей Лагодински.

Сподели:
Иранският външен министър обсъди с Лавров споразумението със САЩ - Москва се самопредложи да помага

Иранският външен министър обсъди с Лавров споразумението със САЩ - Москва се самопредложи да помага

Според Лавров, Русия е готова да помогне за решаване на кризата със "своя уникален опит и експертни познания"

Тръмп закъсня с час за заседанието на лидерите от Г-7: Аз съм шефът тук

Тръмп закъсня с час за заседанието на лидерите от Г-7: Аз съм шефът тук

Фразата предизвикала смях в залата. След това американският президент се отправил към мястото си, като се ръкувал с президента на Франция Еманюел Макрон

ВСУ поразиха танкер от „сенчестия флот“ на Русия и мостове, важни за руската логистика

ВСУ поразиха танкер от „сенчестия флот“ на Русия и мостове, важни за руската логистика

Става дума за мост над Севернокримския канал близо до селището Ставки, както и за мост в окупираната част на Херсонска област

Коментари (0)