22 Март, 2026

Ердоган шантажира Европа с бежанците

Ердоган шантажира Европа с бежанците

Турският президент Реджеп Ердоган отново отправи заплаха към евролидерите. Той обясни, че Турция има нужда от по-голяма финансова подкрепа за милионите приютени бежанци на територията ѝ.

Ердоган заяви, че до 3 милиона сирийски бежанци могат да бъдат върнати в "безопасната зона", която той се стреми да установи в Северна Сирия. 

"Вижда се, че това е един вид шантаж. Той се  опитва да постигне нещо, което среща трудности с неговото изпълнение от страна на САЩ и Москва. Това е буферна зона, която иска да установи в североизточната част на страната и да промени етническия състав на тези райони, защото те са населени основно с кюрди и това е проблемът на неговата политика", коментира експертът по международна сигурност Димитър Гърдев

По думите му когато Ердоган трябва да получи пари, спазва споразумението, а когато траншовете се забавят, започва да заплашва.

"Той използва бежанците като форма на натиск върху ЕС", изтъкна Гърдев.

Експертът отбеляза, че турският президент не би изпълнил заплахите си, тъй като това би означавало да загуби всичко друго и уточни, че Турция не се намира в цветущо икономическо положение.

"Санкционен режим или забавяне на финансирането от европейска страна ще се отразят много негативно", каза още Гърдев пред Bulgaria ON AIR.

Според него най-засегната при евентуално такова преселване на бежанци ще бъде Гърция.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна взриви 2 зенитно-ракетни комплекса „Бук“ в Брянска и радар "Триумф" в Донецка област

Украйна взриви 2 зенитно-ракетни комплекса „Бук“ в Брянска и радар "Триумф" в Донецка област

Командирът на Силите за безпилотни системи Роберт Бровди отбеляза, че украинските „птици“ вече са унищожили 26 руски системи за противовъздушна отбрана през март

Финансовият министър на САЩ пред NBC: Понякога трябва да ескалираш, за да деескалираш

Финансовият министър на САЩ пред NBC: Понякога трябва да ескалираш, за да деескалираш

Коментарите на Скот Бесент дойдоха часове след като Тръмп написа в Truth Social, че дава на иранското ръководство 48 часа да отвори Ормузкия проток или рискува военни удари на САЩ. Това е „единственият език, който иранците разбират“, каза финансовият министър.

В Северозападна Гърция земята се тресе

В Северозападна Гърция земята се тресе

Активираното пространство е в областта Епир, където западно към Йонийско море се спускат предпланините на Пинд