5 Декември, 2025

ЕС изпрати последния транш от помощта за Украйна за 2023г.

ЕС изпрати последния транш от помощта за Украйна за 2023г.

На 21 декември председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обяви, че ЕС е изпратил последния транш от 1,5 млрд. евро макрофинансова помощ за 2023 г., съобщи „Киев Индипендънт“.

Траншът е част от пакета за подкрепа на стойност 18 млрд. евро за 2023 г., известен като пакет за макрофинансова помощ (МФП) за Украйна, който беше изплащан ежемесечно през цялата година.

Пакетът има за цел да подпомогне Украйна при заплащането на основни обществени услуги, поддържането на макроикономическата стабилност и възстановяването на критичната инфраструктура, разрушена от руските атаки.

"Трябва да намерим споразумение, за да продължим да предоставяме на Украйна подкрепата, от която тя се нуждае, за да се възстанови, реконструира и реформира", заяви Фон дер Лайен.

На 15 декември Унгария блокира пакет от 50 млрд. евро от ЕС, което накара лидерите на блока да изготвят стратегия как да преодолеят обструкциите на Унгария.

Европейският съвет ще се събере отново през февруари, за да обсъди пакета за финансиране.

Макар че лидерите на ЕС заявиха, че биха предпочели да постигнат единодушно решение, Главата на ЕК отбеляза, че се разглеждат и алтернативни варианти, в случай че Унгария продължи да блокира плана.

"Необходимо е да се работи и по потенциални алтернативи, за да има оперативно решение... ако единодушието не е възможно", отбеляза Фон дер Лайен.

Френският президент Еманюел Макрон също изрази увереност, че останалите членове на блока ще могат да окажат финансова подкрепа на Украйна дори и без одобрението на Орбан./БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Как Кремъл превръща политиката на Тръмп в инструмент да диктува „мира“ в Украйна

Властта в Москва отчита напредък в преговорите със САЩ, докато Путин ескалира офанзива в Донбас. Опасения в Киев, че Тръмп дава предимство на Русия

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

WSJ: Европа предупреждава Зеленски да не прави най-голямата грешка в мирните преговори

Европейските лидери гореща са препоръчали на украинския президент много ясно да определи ролята на САЩ в гаранциите за сигурност за страната, преди да прави каквито и да било отстъпки на Русия

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Финландия предупреди: САЩ изглежда са разговаряли с Русия по време на преговорите с Украйна

Стуб е предал съобщението по време на разговор между висши европейски лидери по-рано тази седмица, малко след като специалният пратеник на САЩ Стив Уиткоф и зетят на президента Доналд Тръмп, Джаред Кушнер, се срещнаха с руския президент Владимир Путин в Москва на 2 декември