Половината от населението на Европейския съюз е напълно ваксинирано срещу COVID-19, според статистика на АФП,с което изпреварва Съединените щати в кампанията за ваксинация.
Почти 224 милиона души в 27 -те държави -членки са обхванати, като Испания е начело в групата от по -големи държави с ваксинирани 58,3 процента от населението си, следвана от Италия (54,4 процента), Франция (52,9) и Германия (52,2).
Числата означават, че Европа вече изпревари САЩ в усилията за ваксиниране.
Около 49,7 % от населението на САЩ са напълно ваксинирани, но процесът се забавя, особено в консервативните щати на Юга и Средния запад.
Страната постигна целта на президента Джо Байдън да приложи поне една доза на 70 процента от възрастните в понеделник - почти с месец закъснение – когато най -новата вълна от инфекции доведе хоспитализациите до нивата, наблюдавани миналото лято.
САЩ изостават и от северната си съседка Канада, която започна по -късно своята имунизационна кампания, но досега е ваксинирала напълно 59 % от своето население.
В ЕС първи дози са получили 59,3 процента от населението, според статистиката на AФП от официални източници, докато САЩ са малко назад с 57,8 процента според последните данни, публикувани в понеделник.
Малката островна държава Малта оглавява надпреварата в ЕС с три четвърти от хората си напълно ваксинирани, следвана от Белгия с 58,9 процента. В дъното на европейската класа са балканските съседи България (14,5 процента) и Румъния, която е покрила една четвърт от населението си, съобщава БГНЕС
Още от Свят
Иранците напуснаха преговорите след като Тръмп поиска Техеран да усмири "Хизбула" - или САЩ подновяват атаките
Иранските представители са напуснали сградата на преговорите след среща с катарската делегация
Мадяр: Диктатурите рухват внезапно, падането на Крим е краят на Путин
„Крим ще събори Москва – това е психологическата точка на пречупване"
Пожар на гръцкия остров Сирос, властите инструктираха жителите на застрашен район да се евакуират
Хората са насочени към столицата на острова Ермуполи