23 Януари, 2026

ЕС не постигна споразумение за забрана на внос на руски въглища и нови санкции срещу Кремъл

ЕС не постигна споразумение за забрана на внос на руски въглища и нови санкции срещу Кремъл


Дипломатите на ЕС не успяха да се споразумеят за забрана на вноса на руски въглища и за нов пакет от санкции срещу Русия по технически причини, съобщава Ройтерс по данни на свои източници.

"Днес дипломатите на ЕС не успяха да постигнат съгласие по новите санкции срещу Русия, предложени от ЕК, тъй като трябваше да бъдат решени технически въпроси, включително дали забраната за добив на въглища ще засегне съществуващи договори", се казва в доклад на агенцията.

Отбелязва се, че все още не е ясно как ще бъдат решени въпросите, но дипломатите се надяват да постигнат компромис на новата среща на пратениците на ЕС в четвъртък.

По-рано САЩ обявиха, че очакват днес Европейският съюз да обяви нови стъпки за намаляване на зависимостта от руските енергийни ресурси.

"Както вече казахме, ние понижаваме статута на Русия като водещ доставчик на енергия и по този начин прекъсваме най-големия ѝ източник на износ и бюджетни приходи... И днес ще чуете повече от ЕС за усилията им да направят още една стъпка напред", каза високопоставен източник, цитиран от БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Френското правителство оцеля след вот на недоверие заради бюджета

Френското правителство оцеля след вот на недоверие заради бюджета

На 20 януари премиерът на Франция наложи част от бюджета за 2026 г. без гласуване в Народното събрание, след като направи отстъпки, с което спечели подкрепата на социалистите

Орбан се зарече да не пусне Украйна в ЕС

Орбан се зарече да не пусне Украйна в ЕС

По неговите думи в Унгария няма да има парламент в следващите 100 години, който да гласува за членството на Киев в съюза

Тръмп с ново предизвикателство към НАТО

Тръмп с ново предизвикателство към НАТО

Американският президент изрази съмнение дали партньорите в Алианска са способни да защитят САЩ, ако е необходимо