11 Май, 2026

ЕС предложи отлагане на руското петролно ембарго за Унгария, Словакия и Чехия

ЕС предложи отлагане на руското петролно ембарго за Унгария, Словакия и Чехия


Европейският съюз предложи отлагане на ембаргото върху доставките на петрол от Русия за Унгария, Словакия и Чехия до 2024 година, съобщи агенция Блумбърг, позовавайки се на свои източници.

Според предложението Чешката република ще може да внася руски петрол до юни 2024 г., а Унгария и Словакия - до края на същата година. Всички останали държави-членки на ЕС ще прекратят вноса на петрол от Русия до края на тази година, както беше предложено първоначално, отбелязва агенцията.

ЕС се готви да наложи шести пакет от санкции срещу Русия във връзка с войната в Украйна. Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, която говори на заседание на Европейския парламент в Страсбург в сряда, предложи страните от ЕС да започнат постепенно да се оттеглят от руския петрол, да изключат още три руски банки, включително Сбербанк, от системата за междубанкови разплащания SWIFT и да спрат излъчването на три руски държавни телевизионни канала в ЕС.

Според дипломатически източници и европейски медии ЕК е предложила страните от ЕС да откажат да внасят руски суров петрол след шест месеца и да откажат да внасят петролни продукти през 2023 г. Очакват се и различни условия за отказ от нефт от танкери и от нефт от тръбопроводи.

Унгария се противопоставя на ограниченията върху вноса на енергия от Русия. Словакия говори за щетите за страната в случай на отказ от петрол от Русия. Според източници на телевизия CDF обаче двете държави, както и Австрия, са оттеглили ветото си върху петролното ембарго, припомня БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Пропагандистите вият, че Кремъл губи войната! Елитите принуждават Путин да я прекрати

Пропагандистите вият, че Кремъл губи войната! Елитите принуждават Путин да я прекрати

Москва засили натиска върху Тръмп. Ушаков се изпусна. Кремъл не знае как да спре Киев. Путин вкара страната в капан

Кой е фаворитът на САЩ за иракски премиер: Тръмп иска да отреже влиянието на Иран в  Багдад

Кой е фаворитът на САЩ за иракски премиер: Тръмп иска да отреже влиянието на Иран в Багдад

Как Али ал-Заиди стана изборът на Вашингтон и може ли да спази условието да ограничи влиянието на подкрепяните от Техеран милиции

Такъв успех Украйна не е виждала от три години

Такъв успех Украйна не е виждала от три години

Полски анализатор оцени ситуацията на фронта. Вече няколко месеца поред руската армия губи повече войници, отколкото може да попълни чрез скрита мобилизация и договори.