9 Юли, 2026

ЕС призова да бъдат възобновени преговорите за статута на Нагорни Карабах

ЕС призова да бъдат възобновени преговорите за статута на Нагорни Карабах

"Евросъюзът призовава да бъдат възобновени преговорите за статута на Нагорни Карабах", заяви първият дипломат Жозеп Борел, цитиран в сайта на Европейския съвет.

ЕС призовава страните в конфликта да се въздържат от действия или риторика, която би изострила ситуацията в региона и предлага от него да бъдат изведени чуждестранните участници в бойните действия.

Отбелязва се, че прекратяването на войната е само първата крачка към решаването на регионалния конфликт.

Припомняме, че президентът на Азербайджан Илхам Алиев заяви, че "какъвто и да било специален статут на Нагорни Карабах е неприемлив".

"Ние възстановихме териториалната си цялост, прогонихме окупаторите, не позволихме да бъде създадена втора арменска държава, за никакъв специален статут на Нагорни Карабах не може да се говори", подчерта той.

През 1991 година Нагорни Карабах подкрепен от Армения обяви независимост от Азербайджан. Това доведе до три годишна война, след което беше подписан Бишкекския протокол за примирие и прекратяване на огъня.

Независимо от това, между страните постоянно възникват въоръжени стълкновения и за времето на конфликта са загинали над 30 хиляди души.

Азербайджан смята, че Нагорни Карабах е окупирана от Армения територия.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
Гръцки изтребител F-16 кацна аварийно на остров Закинтос

Гръцки изтребител F-16 кацна аварийно на остров Закинтос

В момента властите оценяват щетите по самолета, който вероятно е имал проблем с колесника

Европейският парламент подкрепи създаването на цифрово евро

Европейският парламент подкрепи създаването на цифрово евро

Европейската централна банка се надява цифровото евро да бъде достъпно за гражданите през 2029 г.

Крим опустява, превърнал се в зона за бойни действия, икономиката замира

Крим опустява, превърнал се в зона за бойни действия, икономиката замира

Само за няколко месеца полуостровът, традиционно позициониран от руските власти като голям курорт, на практика се е превърнал в зона на бойни действия, пише Le Monde

Коментари (0)