1 Февруари, 2026

ЕС с военноморска операция в Червено море и Персийския залив

ЕС с военноморска операция в Червено море и Персийския залив

Съветът на ЕС съобщи, че днес е приел решение за започване на военноморска операция за сигурност на корабоплаването в Червено море и Персийския залив. Операция ще осигури присъствие в зоната на многобройни нападения на хусите срещу търговски кораби.

Предвижда се европейски военноморски сили да придружават търговските кораби в района. Действия ще се извършват и в Ормузкия проток, в международните води на Червено море, в Аденския залив, в Арабско море, Оманския залив и Персийския залив, се посочва в съобщението. Щабът на операцията ще бъде в гръцкото пристанище Лариса.

Съветът на ЕС отбелязва, че действията на хусите срещу търговското корабоплаване нарушават свободата на транзитно преминаване през проливи по Конвенцията на ООН за морското право. През януари Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, в която осъди нападенията и отбеляза правото на държавите да защитават своите кораби от нападения.

Европейската военноморска мисия получи първоначално одобрение на 29 януари. Засега се предвижда операцията да продължи до февруари догодина.


Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Инициаторът на войната Путин не може да решава кога и как ще се провеждат изборите в Украйна

Зеленски: Инициаторът на войната Путин не може да решава кога и как ще се провеждат изборите в Украйна

Украинският президент каза ще се кандидатира ли за държавен глава втори път, обяви датите за следващия кръг преговори между Украйна, САЩ и Русия.

Британски полковник: Армията на Путин е на ръба на колапса

Британски полковник: Армията на Путин е на ръба на колапса

Хамиш де Бретон Гордон пише, че руските въоръжени сили са в дълбок упадък, за което говорят данни, че ранени затворници, много от които без ръце или без крака, са принудително изпращани обратно на фронта.

Али Хаменей  заплаши САЩ със силен удар

Али Хаменей заплаши САЩ със силен удар

Изявлението на 86-годишния аятолах е най-директната заплаха, отправяна от него досега, посочва АП. Изказването му бе разпространено от иранската държавна телевизия.