12 Януари, 2026

ЕС стартира правни действия срещу Унгария заради закона "антипедофилия"

ЕС стартира правни действия срещу Унгария заради  закона "антипедофилия"

Европейската комисия ще използва "всички налични правомощия", за да принуди Унгария да отмени или измени закона


Европейската комисия стартира правни действия срещу своя член Унгария в четвъртък в отговор на закон, разглеждан като дискриминиращ представителите на ЛГБТ общността.

Висш източник от ЕС заяви пред АФП, че Брюксел ще изпрати на правителството на премиера Виктор Орбан предупредително писмо днес и ще започне "процедурата за нарушение" в четвъртък.

Миналата седмица председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че ЕС ще използва "всички налични правомощия", за да принуди Унгария да отмени или измени закона.

Така нареченият закон за "антипедофилия" влезе в сила в четвъртък миналата седмица, въпреки предупреждението на Брюксел. Законодателството беше обявено като начин за защита на децата, но противниците твърдят, че то свързва педофилията с хомосексуалността и заклеймява ЛГБТ общността.

Писмото на Брюксел е първата стъпка в процедура, която може да доведе до дело пред Съда на ЕС и оттам до финансови санкции срещу Унгария. Отделно комисията все още не е одобрила отпускането на Унгария на 7,2 милиарда евро финансиране за възстановяване от коронавируса, въпреки че други държави-членки вече очакват да получат първите си плащания, съобщава БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

САЩ тайно прехвърлиха на Украйна най-новата система ПВО за унищожение на дронове

САЩ тайно прехвърлиха на Украйна най-новата система ПВО за унищожение на дронове

Вероятно става въпрос за тестване на напълно нова разработка в реални условия

След Мадуро идва ред на Куба: Тръмп я заплаши с петролно ембарго и Рубио на власт

След Мадуро идва ред на Куба: Тръмп я заплаши с петролно ембарго и Рубио на власт

Белият дом затяга примката около Хавана: След ареста на Мадуро, Вашингтон спира петрола за острова и чертае ново бъдеще с Марко Рубио

Зеленски намекна за "нови операции", които Русия ще усети

Зеленски намекна за "нови операции", които Русия ще усети

По думите му действията на Украйна включват дълбоки удари и специални мерки, насочени към отслабване на способността на окупаторите да продължат войната