17 Март, 2026

ЕС върви към колективно закупуване на газ

ЕС върви към колективно закупуване на газ


Представители на ЕС възнамеряват да обсъдят възможността за съвместни покупки и съхранение на природен газ за преодоляване на газовата криза в Европа, пише Bloomberg.

Според вестника документът, изготвен от Еврокомисията, съдържа предложения за намаляване на данъците, увеличаване на обема на държавните помощи за компаниите, както и за осигуряване на подкрепа за нискодоходните и най-уязвимите слоеве от населението.

ЕК планира да разгледа възможните начини за ранен преход към възобновяеми енергийни източници. Предполага се, че ЕК активно ще насърчи и ускори този преход, тъй като Брюксел счита зелената енергия за най-надеждната застраховка срещу бъдещи сътресения.

Според проекта цените на горивата ще намалят до април 2022 г. Най-вероятно обаче цената на енергийните ресурси ще надхвърли средните показатели от предходните години.

През последните месеци цените на газа в Европа се повишиха до рекордни нива. Експертите приписват повишаването на стойността на фючърсите на няколко фактора: ниско използване на подземни съоръжения за съхранение на газ (UGS), ограничено предлагане от големи доставчици и високо търсене на втечнен природен газ в Азия, съобщава БГНЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Окупатор събуди бойци на ВСУ и се предаде в плен

Окупатор събуди бойци на ВСУ и се предаде в плен

„Беше деветият ден на позицията, а също и четвъртият ден без никаква провизия... Казахме, че не сме яли, нито пили, но ни отговориха, че трябва да се събираме, да вървим и да щурмуваме" , спомня си белоруският гражданин

Шефът на американския център за борба с тероризма подаде оставка - не е съгласен с войната срещу Иран

Шефът на американския център за борба с тероризма подаде оставка - не е съгласен с войната срещу Иран

"Иран не представлява непосредствена заплаха за нашата нация", пише Кент в писмо до Тръмп

Макрон: Франция няма да участва в операции по отварянето на Ормузкия проток

Макрон: Франция няма да участва в операции по отварянето на Ормузкия проток

Франция продължава да работи по подготовката на коалиция, която може да осигури свобода на корабоплаването в момента, в който военните действия бъдат прекратени