19 Януари, 2026

ЕС въведе санкции срещу представители на властта във Венецуела

ЕС въведе санкции срещу представители на властта във Венецуела

Външните министри на Европейския съюз се съгласиха да санкционират 19 венецуелски служители за "подкопаване на демокрацията" и нарушения на човешките права, съобщи АФП.

Този ход води до 55 общия брой членове на режима на президента Николас Мадуро, които ще бъдат с блокиране на активи и забрани за пътуване от блока.

ЕС разшири списъка, след като отхвърли парламентарните избори през декември, на които Мадуро спечели пълния контрол над парламента след бойкот на опозицията.

"Лицата, добавени в списъка, са отговорни, по-специално, за подкопаване на избирателните права на опозицията и демократичното функциониране на Народното събрание, както и за сериозни нарушения на правата на човека и ограничения на основните свободи", се казва в изявление на ЕС.

"ЕС ще продължи да се ангажира и работи с всички заинтересовани страни във Венецуела, за да насърчи мирния диалог и демократичното и устойчиво решение на кризите в страната."

Блокът започна да налага санкции срещу Венецуела през 2017 г., тъй като Мадуро предприе репресии срещу опозицията и също така наложи ембарго върху оръжията, които биха могли да бъдат използвани за вътрешни репресии, припомня БГНЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Ген. Сирски: Русия ще засили натиска, а ние ще предприемем контранастъпления

Ген. Сирски: Русия ще засили натиска, а ние ще предприемем контранастъпления

За прелом във войната са необходими определени условия: постигане на технологично превъзходство, надмощие в икономическата конкуренция, подкрепа от Запада и собствено производство на оръжия. По думите му, Украйна има всички предпоставки да го направи.

Пратеникът на Путин: Европа няма да може да предотврати придобиването на Гренландия от САЩ

Пратеникът на Путин: Европа няма да може да предотврати придобиването на Гренландия от САЩ

„Европа ще отстъпи, САЩ ще получат Гренландия и трансатлантическото единство може би ще бъде възстановено до известна степен“,

Страни от ЕС може да наложат милиардни мита на САЩ - в отговор на таксите на Тръмп заради Гренландия

Страни от ЕС може да наложат милиардни мита на САЩ - в отговор на таксите на Тръмп заради Гренландия

„Това вече е ситуация, която вече не позволява компромиси, защото не можем да предадем Гренландия. Разумните американци също знаят, че той току-що отвори кутията на Пандора.“