Правителството на Естония е решило да премахне от публичното пространство всички съветски военни паметници, съобщи на пресконференция премиерът на страната Кая Калас.
По думите и, те са между 200 и 400.
"Важно е да подчертаем нещо, което казах и на 9 май: никой не е забранил да се почита паметта на загиналите. Но това трябва да се прави там, където е подходящото място, тоест, на гробището, където това може да се направи със запазване на достойнство. Танкът е оръдие за убийство, това не е обект на паметта", заяви Калас визирайки танка Т-34 монтиран на постамент в град Нарва, където населението е предимно рускоезично и, което протестира против решението той да бъде демонтиран.
За естонците той е символ на окупацията на страната им от СССР, а не толкова на победата над нацизма.
"Главното решение е "червените монументи" да бъдат махнати от публичното пространство и ние ще направим това в най-кратки срокове", каза Калас.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Силна експлозия в жилищен блок в Амстердам
Група млади мъже е произвеждала взривни устройства в мазето на постройката, съобщиха пожарната и очевидци
Тръмп: Ще унищожим обогатения уран на Иран след края на войната
„Когато всичко се успокои, ще влезем и ще вземем ядрения прах, заровен дълбоко под мощните гранитни планини, благодарение на нашите прекрасни бомбардировачи B-2 и техните блестящи пилоти."
Тръмп: Утре ще имаме сделка с Иран и отворен Ормузки проток
"Ще мерим успеха си не само по броя на битките, които печелим, но и по броя на войните, на които ще сложим край", заяви американският президент