26 Март, 2026

Евродепутат поиска Владимир Цемах да бъде предаден на разследващ екип за свалянето на самолета МН17

Евродепутат поиска Владимир Цемах да бъде предаден на разследващ екип за свалянето на самолета МН17

Владимир Цемах

Евродепутатът от прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския  парламент Кати Пири поиска Владимир Цемах да бъде предаден на международния разследващ екип за свалянето на самолета на малайзийските авиолинии МН17.

Според „Украинская правда“, бившият артилерийски генерал, когото Украйна смята за замесен в свалянето на самолета през 2014-та година, е бил сред обменените пленници между Русия и Украйна преди седмица.

„Предаването на един от основните заподозрени на Москва - господин Цемах, беше много мъчително за семействата на загиналите. Затова се надявам, че Европейският парламент ще изпрати сигнал, че оставаме солидарни с Украйна, но също така очакваме от нея да спази резолюцията на ООН и нейните заключения за тези, които свалиха самолета“, каза Пири, която направи изявлението си на първото пленарно заседание на Европарламента, което започна снощи  в Страсбург.

Преди размяната на пленници холандски следователи заявиха, че искат Цемах да остане в Киев, за да може да бъде разпитан за свалянето на самолета.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп с безумно условие към Украйна - отказ от Донбас в полза на страната-окупатор  срещу....

Тръмп с безумно условие към Украйна - отказ от Донбас в полза на страната-окупатор срещу....

Зеленски обърна специално внимание в интервю на това, че в иранските дронове, които атакуват съюзници на САЩ в Близкия изток, се откриват руски компоненти

Умна Гърция: Не се  нуждаем от ядрена енергия

Умна Гърция: Не се нуждаем от ядрена енергия

"Около 40% от капацитета за обогатяване на ядрено гориво е под контрола на Русия. За страна като Гърция ядрената енергия не премахва зависимостите, а само ги пренарежда", пише Константинос Матиудакис

Иран:  Ормузкият проток е затворен само за враговете! Няма да преговаряме

Иран: Ормузкият проток е затворен само за враговете! Няма да преговаряме

"Да се говори за преговори сега би било признание за поражение“, заяви rранският външен министър:Араки