30 Декември, 2025

Еврокомисар: Енергийният шок увеличава риска от рецесия в Европа

Еврокомисар: Енергийният шок увеличава риска от рецесия в Европа

"Несигурността остава изключително висока и рискът от рецесия се увеличава", заяви комисарят по икономическите въпроси на ЕС Паоло Джентилони на конференция в брюкселския мозъчен тръст "Брюгел".

Високопоставеният служител на ЕС предупреди, че заплахата от рецесия в Европа се увеличава, тъй като рязкото повишаване на цените на енергията, предизвикано от руската инвазия в Украйна, нанася удар върху икономиката.

"Възможно е да се насочим към една от най-трудните зими от поколения насам", добави той.

Джентилони, бивш министър-председател на Италия, заяви, че "редица предупредителни светлини мигат в червено", докато "руската война продължава".

"Цените на енергията счупиха нови рекорди, инфлацията продължава да се покачва, а икономическите настроения се влошават", каза той.

Въпреки това икономическата картина не е само "мрачна", каза Джентолини, като заетостта в Европа все още е силна, а проблемите на веригата за доставки, породени от пандемията от коронавирус, започват да се решават.

От решаващо значение е, че според Джентилони европейската икономика е надхвърлила очакванията през второто тримесечие на 2022 г., съобщи АФП.

Според последните данни на агенцията на ЕС Евростат БВП на еврозоната е нараснал с 0,7% през първото тримесечие и с 0,8% през второто тримесечие.

Изправени пред подобни предизвикателства, Джентилони призова страните от ЕС да се "намесят при необходимост в дух на солидарност" - завоалирана препратка към старите битки, които противопоставят по-богатите държави на по-бедните и уязвими.

"Ако останем единни... можем да гарантираме, че следващите месеци няма да бъдат запомнени като зимата на нашето недоволство, а като предвестник на нова европейска пролет", добави той. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

"Едно е да си да си нападателен - защото те са нападателни. Друго е да атакуваш дома му.“

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

„Чувам, че Иран се опитва да изгради (ядрения си потенциал) отново и ако това е така, ще трябва да ги спрем. Ще ги спрем. Ще ги пребием до смърт."

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Президентът Ицхак Херцог заяви, че системата "Железен лъч" е предвестник на "фундаментална промяна във военното дело – както в отбраната, така и в нападението“.