Свят
Еврокомисар: Украйна, Молдова и страните от Западните Балкани да участват в общите ни покупки на газ
Украйна, Молдова и страните от Западните Балкани също може да се включат в европейската платформа за общо купуване на природен газ. Това съобщи енергийният еврокомисар Кадри Симсон, която е на посещение в Норвегия.
След среща с норвежкия министър на петрола и енергетиката Терие Осланд Кадри Симсон заяви, че Еврокомисията планира да създаде енергийна платформа, на която ще се купува газ, който да покрие най-малко 15 процента или една пета от газовите хранилища в Европейския съюз, а това означава 13,8 милиарда кубически метра газ.
"Тази платформа може и да е по-голяма, ако нашите съседни страни се присъединят - Украйна, Молдова и държавите от Западните Балкани. Ако това стане, имаме възможност да избегнем ситуация, при която различни компании от Европейския съюз се конкурират и така качват цените."
В Норвегия Кадри Симсон запозна властите с енергийните мерки, които Комисията планира, в това число и таван на цената на природния газ. Норвегия стана най-важният доставчик на синьо гориво за Европа и вече осигурява една четвърт от всички доставки на газ.
Решение за таван на цената на газа няма все още. предстои енергийните министри на страните-членки да заседават на 24 ноември и преди тази дата Европейската комисия ще излезе с предложение за енергийните мерки.
Още от Свят
Кувейтската армия отблъсква ирански въздушни атаки
По-рано САЩ нанесоха сериа от удари по цели в Иран, след като Техеран предприе обстрел в Ормузкия проток
Втори кораб е поразен от Иран в Ормузкия проток, екипажът на първия напусна плавателния съд
В отговор на нарушаването на свободатаа на корабоплаването САЩ нанесоха нови удари срещу Иран
Германия разследва саботаж на ключова железопътна линия - движението на влаковете беше спряно
Страната е в повишена готовност заради предполагаеми саботажи, кампании за дезинформация и кибератаки, които властите често свързват с Русия